Србин питао свештеника да ли је гријех бити са кумом: Одговор га је изненадио

АТВ
Foto: Илустрација

Љубав често не бира ни мјесто ни вријеме. Некада сродне душе можемо пронаћи у особама које нисмо ми слутили да нам могу бити блиски у овом смислу.

Тако је један младић осјетио снажне емоције према дјевојци која је његова породична кума. Због ситуације у којој се нашао, обратио се свештенику за свијет.

"Нисам сигуран да ли улазити у то или не. Код мојих родитеља имам негативан одговор. Тачније се ради о дјевојци чије је родитеље мој отац вјенчао (тј био им кум), вјенчање није одржано у цркви већ само у општини. Питање је јасно да ли ми можемо да будемо у вези без тога да се огријешимо о Бога?", упитао је свештеника на сајту Светосавље један младић који се представља као Марко.

Свештеник му је дао опширан одговор на дилему у којој се нашао. Оваквом одговору се сигурно ни сам није надао.

"Драги брате, Свједоци, кумови на вјенчању у цркви, не улазе са младенцима у духовно сродство. Ово сродство почиње тек са крштењем. Значи, да је твој отац био кум на вјенчању и у цркви (а не само у општини) родитељима дјевојке са којом ти желиш да се забављаш, вас двоје би слободно могли ступити у црквени брак, јер нисте у сродству. Друга је ствар, да су ти родитељи позвали твога оца да кумује и на крштењу свога дјетета, онда би вас двоје били у другом степену духовног сродства, као да сте брат и сестра. Ти си тјелесни син свога оца, а она би била духовно чедо његово. Понављам, вас двоје немате никакве сметње за ступање у хришћански брак, разумије се, ако међу вама постоји искрена љубав и жеља за заједничким животом", поручио је отац Душан.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана