Психолози откривају: Зашто волимо сладолед?

ГС
Foto: Илустрација

Људи не једу само када су гладни, већ и онда када желе да потисну одређене емоције, тугу, незадовољство, стрес или бијес, сматрају психолози.

Али о нашем унутрашњем стању не говори само потреба за храном, већ и избор онога шта једемо.

Психолози сматрају да сладолед дјелује на нас као таблета за смирење. За овом посластицом људи најчешће посежу када су усамљени и разочарани. Зато су дјелимично криви филмови у којима жене након раскида емотивне везе тугу утапају у сладоледу.

Међутим, млијечни производи, заиста, имају смирујуће дејство. Зато, умјесто да посегнете за калоричним слаткишима, најбоље би било да у таквим ситуацијама позовете пријатеља или пријатељицу да се изјадате, а може помоћи и виртуелно дружење са њима на друштвеним мрежама.

У многим "кризним" ситуацијама помаже и чоколада, посебно када осјећамо тескобу. Овај слаткиш, коме је тешко одољети, изазива осјећај задовољства, јер подстиче ослобађање хормона допамина и серотонина, тврде љекари.

Али, уколико је конзумирате у умјереним количинама и то тамну чоколаду, неће нашкодити здрављу. Међутим, постоје дјелотворнији начини за постизање душевног мира. Покушајте да вјежбате јогу или испробајте технику дубоког дисања.

С друге стране, љутња повећава жељу за хрскавим, сланим грицкалицама, попут чипса. Уколико сте нервозни, једите свјежу шаргарепу. Она као и друго сирово поврће представљају здраву замјену за слане грицкалице које људи тамане кад су бијесни. Ако желите да избјегнете храну, скрените мисли од проблема неком другом активношћу. Најбоље би било да одете у шетњу или на трчање - тако ћете се решити вишка адреналина, али и избјећи унос непотребних калорија, преносе Новости.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана