Одређује се још у раном дјетињству: Зашто већина људи пише десном руком

ГС
Foto: Илустрација

Било да пишете лијевом или десном руком, или сте амбидекстрални, „рукост“ је дио нашег идентитета. Али већина не зна да имамо и друге предиспозиције и да оне нису јединствене само за људе.

У различитим културама, људска популација има висок ниво десноруких (око 90 одсто). Такође имамо јаку популацијску предиспонираност како препознајемо лица других људи и њихове емоције.

Значајна већина популације брже и тачније препознаје лица и емоције када се особа налази у њиховом лијевом видном пољу, него у десном.

Ове врсте предиспонираности се развијају у нашем мозгу у раном дјетињству. Лијева и десна хемисфера мозга контролишу моторичку акцију на супротним странама тијела. Ако је лијево видно поље доминантно, то значи да десна страна мозга преузима доминацију за препознавање лица и емоција.

Донедавно, научници су мислили да су ове врсте предиспозиција јединствене за људе. Али истраживања на животињама у посљедњих неколико деценија показују да постоје у свим гранама стабла кичмењака.

На примјер, пилићи којима је предиспонирано једно око, боље разликују зрно од каменчића. Такође, мање је вјероватно да ће пилићи са већом предиспозицијом једног ока за праћење предатора бити поједени него нелатерализовани пилићи. Студије показују да животиње са предиспозицијом углавном боље обављају задатке везане за преживљавање у лабораторијским експериментима, што вјероватно значи бољу стопу преживљавања у дивљини.

Али у највећој предности су они пилићи који фаворизују једно око на земљу (да пронађу храну), а друго око на небо (да пазе на претње). Предност „подијељеног мозга“ је то што дивље животиње могу да траже храну и пазе на предаторе – важан мултитаскинг.

Зашто животиње имају латералност ока

Истраживања указују да су предиспозиције можданих хемисфера еволуирале јер омогућавају двјема странама мозга да истовремено контролишу различито понашање. Такође штити животиње од збрке. Када би обје стране мозга имале једнаку контролу над критичним функцијама, могле би истовремено усмјерити тијело да изврши некомпатибилне одговоре.

Дакле, предиспозиције ослобађају неке ресурсе или „неуронске капацитете“, чинећи животиње ефикаснијим у проналажењу хране и заштити од предатора.

Студије на животињама указују да је присуство, а не правац (лијево или десно) наших предиспозиција, оно што је важно за перформансе. Али то не објашњава зашто је толико људи десноруко у обављању моторичких функција, а лијево видно поље предиспонирано за обраду лица.

Свака особа има једнаке шансе да буде лијево или десно оријентисана. Ипак, широм животињског царства, већина појединаца у врсти се слаже у истом правцу.

Ово указује да би усклађивање латералности са другима у групи могло имати друштвене предности. На примјер, животиње које се усклађују са популацијом током заједничких активности смањују могућност да их нека грабљивица ухвати. Они који се не уклопе или одвоје од јата, постају директне мете.

Иако су људи веома латерализовани, без обзира на етничку или географску припадност, увијек постоји значајна мањина у популацији, што указује да ова алтернативна предиспонираност има своје предности.

Која страна пружа веће предности

Преовлађујућа теорија је да одступање од популације нуди животињама предност током такмичарских интеракција, стварајући елемент изненађења. То може објаснити зашто је љеворукост јако заступљена у професионалним групним спортовима.

У првој студији те врсте, научници са универзитета у Сасексу, Оксфорду, Вестминстеру, Лондону (Сити, Биркбек) и Кенту ставили су на тест нашу латерализованост. Истраживали су повезаност између јачине предиспонираности руке и перформанси, као и латералности и друштвених способности. Изабрали су понашање које је у складу са истраживањем на животињама.

У овом истраживању учествовало је више од 1.600 људи свих узраста и националности.

Нико од нас не користи увијек своју омиљену руку: неки људи имају благу, умјерену или јаку латералност. Зато је код учесника истраживања најпре измјерена способност руку на основу задатака на таблама са подударним бојама. Пошто истаживачи нису знали да ли учесници имају латералност видног поља, процјену су вршили користећи слике лица која изражавају различите емоције које су им приказиване на екрану.

Људи са благом до умјереном предиспонираношћу руке (лијева или десна) постављали су више клинова у складу са бојама правилније од оних са јаком или слабом латералношћу. Ови резултати указују да код људи екстреми могу ограничити флексибилност перформанси, за разлику од дивљих животиња, пише РТС.

Већина учесника је имала стандардну пристрасност (деснорукост за моторичке задатке, пристрасност лијевог видног поља за обраду лица). Али не сви.

Да би се тестирале асоцијације друштвених вјештина и правца пристрасности, учесници су категоризовани према пристрасности руке и визуелне стране у једну од четири групе: стандардна (десна рука, лијеви визуелни), гужва десно (десна рука, десна визуелна), гужва лијево (лијева рука, лијева визуелна) и обрнуто (лијева рука, десна визуелна). Они су такође попунили анкету која је процијенила њихове социјалне потешкоће.

Стандардни профил, пронађен код 53 одсто учесника, није био повезан са друштвеном предношћу у односу на групе које су имале гужву са лијеве или десне стране. Међутим, обрнути профил, који је био релативно риједак (12 одсто), био је повезан са значајно нижим социјалним резултатима у поређењу са другим групама. Људи у обрнутој групи имали су четири пута већу вероватноћу да имају дијагнозу аутизма или поремећаја хиперактивности дефицита пажње.

.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана