Наука објашњава зашто је боље да поклон буде аљкаво упакован

GS
Foto: Freepik

Изрека каже да изглед може да вара. У случају давања поклона, можда је у праву.

Потрошачи троше милијарде долара годишње на паковање поклона, у већини случајева како би њихови поклони изгледали што боље. У овај збир улази новац потрошен на папир, кутије, траке и лијепе машне.

Док су неки људи посебно вјешти у паковању поклона – са савршеним наборима, пажљиво везаним тракама и машнама – други нису баш за то и очигледно би више вољели да перу судове или чисте кућу.

Тим психолога маркетинга желио је да истражи да ли је све то вријеме и труд заиста вриједно тога. Да ли лијепа презентација чини да се примаоцу поклон више допадне? Или је обрнуто?

Неуредан у односу на уредан

У раду из 2019. који је објавио Јоурнал оф Цонсумер Псyцхологy, професори из Рена, Џесика Риксом, Брет Риксом и Ерик М. Мас, са Универзитета у Невади, спровели су три експеримента како би истражили утицај паковања поклона на задовољство примаоца.

У првом експерименту, регрутовали су 180 студената универзитета да дођу у лабораторију у Мајамију и учествују у истраживачкој студији која је им је представљена као вјежба за коју ће добити додатне бодове. По доласку, сваки учесник је добио прави поклон у знак захвалности за учешће.

Поклон је била шоља за кафу са логом једног од два НБА кошаркашка тима, локалног Мајами Хита или ривала Орландо Меџика, које су насумично подијељене. Истраживачи су знали да је сваки учесник био страствен навијач Хита на основу претходне анкете  – и да они никако не подржавају Меџике. Намера је била да једна група студената добије пожељан поклон, а друга нешто што сигурно никада не би пожељела.

Поред тога, половина поклона је била уредно упакована, док је друга упакована аљкаво.

Након одмотавања, учесници су оцјењивали колико им се допао поклон. Установљено је да се онима који су добили неуредно упаковане поклоне поклон допао знатно више од оних који су добили уредно упаковани поклон – без обзира коју шољу су добили.

Управљање очекивањима

Да би разумјели зашто, психолози су регрутовали још један скуп студената и замолили их да погледају слику уредно или неуредно упакованог поклона и пријаве своја очекивања о томе пре него што виде шта је унутра.

Учесницима је затим речено да замисле да су отворили  поклон и да оцијене своје стварно мишљење о њему, што истраживачима омогућава да упореде да ли одговара њиховим очекивањима или не.

Резултати су показали да су очекивања била знатно већа за уредно упаковане поклоне у односу на оне који су били неуредно замотани. Међутим, након откривања, учесници који су примили уредно упаковани поклон изјавили су да није испунио њихова очекивања, док су они који су добили неуредно упаковани поклон рекли да је надмашио њихова очекивања.

Пријатељи насупрот познаницима

У трећем и последњем експерименту, психолози су желељи да се усредсреде на то да ли овај ефекат зависи од односа између даваоца поклона и примаоца. Да ли је важно да ли је давалац близак пријатељ или само познаник?

Испитан је национално репрезентативан узорак од 261 одрасле особе које су замолили да замисле да су на забави са тајном разменом поклона. Насумично, учесници су гледали слике и замишљали да добију уредно или неуредно упаковани поклон. Овог пута половина испитаника је упућена да замисле да је поклон од блиског пријатеља, док је друга половина веровала да је дошао од познаника. Затим смо открили поклон и замолили их да га оцијене.

Када је дародавац био  блиски пријатељ, примаоцима се више допао неуредно упаковани поклон, баш као у другим експериментима. Међутим, када је поклон долазио од познаника, примаоци су више вољели да је уредно умотан. Ово се дешава зато што су учесници паковање вриједновали као знак колико дародавац цијени њихов однос – умјесто да вреднују садржај. Уредно паковање подразумијева да давалац цијени њихов однос, преноси Ртс.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана