Монах Максим живи на врху стијене високе 40 метара

GS
Foto: Facebook

Максим Кавтараџе, 60-годишњи монах, дословно живи у облацима.

Катски стуб је природони монолит кречњака висок 40 метара. Атракција је региона Имерети у Грузији и један од најфасцинантнијих призора на земљи.

Свој неприступачни дом Максим напушта само два пута недјељно, како би се помоли са сљедбеницима, али пут није нимало једноставан – до тла га дијели двадесетак минута, колико му треба да се спусти низ металне мердевине.

Максим се не плаши висине, напротив, прије него што је дошао у манастир радио је као краниста.

„Овдје горе у тишини можете осјетити Божје присуство“, рекао је за Сун.

На врху Стуба живота, како га многу називају, налазе се остаци цркве из 9. или 10. века и мала колиба са креветом. Међутим, када је 1993. године стигао на ово необично мјесто Кавтараџе је неко вријеме спавао у старом фрижидеру.


Прије него што је постао монах, Максим је кратко био у затвору, гдје је доживио просвјетљење и схватио да му је потребна велика промјена.

„Као млад сам пио, продавао сам дрогу, нема шта нисам радио. Када сам завршио у затвору знао сам да је вријеме за промјену“, присјетио се.

„Некада сам са пријатељима пио у околним брдима и гледао у ово невјероватно мјесто гдје се земља спаја с небом. Знали смо да су у давна времена тамо живјели монаси, осјећао сам велико поштовање“.

Хришћани су заиста живјели на врховима стијена да би „избегли искушења свијета“, све док та пракса није прекинута у 15. вијеку.

Максим је одлучио да се настани на врху и да кроз молитву и читање изгради сопствени однос с Богом.

Проблематични људи долазе да разговарају са монахом, који и сам има бурну прошлост. Гости манастира моле се седам сати дневно и поможу у пословима, укључујући подизање егзистенцијалних ствари домаћину (достављају уз помоћ механизма који се покреће ручно из подножја стијене).

Максим ужива у тишини и погледу на планине Кавказа – исти поглед већ 20 година, преноси жена.блиц.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана