Колико најдуже можемо да живимо?

ГС
Колико најдуже можемо да живимо?

Холандски научници са универзитета Ерасмус у Тилбургу и Ротердаму спровели су студију која истражује максимални животни вијек човјека.

Истраживање је обухватило 75.000 људи у Холандији током 30 година, до 2017. године.

Умјесто да се фокусирају на очекивано трајање живота, научници су жељели да утврде колико дуго би појединци могли да живе под условом да воде рачуна о себи и не доживе озбиљне болести или друге непредвиђене околности.

Према њиховим открићима, максимални животни вијек за учеснике студије био је између 90 и 100  година, а истраживачи сматрају да је мало вјероватно да ће неко живјети дуже од 115 година. Такође, примијећено је да жене живе дуже од мушкараца, при чему је максимални животни вијек жена био 115,7 година, док је за мушкарце износио 114,1 годину.

— Наравно, просјечни животни вијек се продужио. Ипак, сама горња граница се није промијенила — рекао је за АФП професор Џон Еинмал, један од тројице научника који су спровели студију.

Упркос налазима истраживача о максималном животном вијеку, постоје примјери људи који су надмашили те норме.

Најстарији човјек према Гинисовој књизи рекорда био је Јапанац Џиромеон Кимура, који је доживио 116 година. Почетком прошле године, француска часна сестра Андре преминула је у 118. години. Након њене смрти, Гинисова књига рекорда прогласила је Марију Брањас Мореру, рођену у САД-у, за најстарију живу особу са 115 година.

Морера је 2019. године у интервјуу изјавила да своју дуговјечност приписује "уредном начину живота који је био врло пријатан и без инцидената". Рођена је 4. марта 1907. године у Сан Франциску, а преселила се у Каталонију 1914. године. Умрла је у августу ове године у 117. години, преноси najzena.alo.rs.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана