Колико често Нијемци могу да мијењају пол и име

Агенције
Колико често Нијемци могу да мијењају пол и име

Закон о самоопредјељењу ступио је на снагу у Њемачкој, а њиме се омогућује грађанима да изјавом у матичној служби једном годишње промијене име и пол у женски, мушки или различити, што је опција трећег пола која већ постоји према њемачком закону.

Њиме се олакшава трансродним, интерсексуалним и небинарним особама промјена пола у службеним документима.

Изгласала га је у априлу коалиција лијевог центра уз бројне расправе и оштро противљење десних и конзервативних странака.

Малољетним особама старијим од 14 година потребна је сагласност родитеља или старатеља за промјену имена и пола. У случају дјеце млађе од 14 година, родитељи морају да поднесу изјаву у матичној служби.

У року од 12 мјесеци од одобрења захтјева не може се извршити даља промјена или враћање на ранији пол.

"С имплементацијом Закона о самоопредјељењу, једноставна промјена пола и имена коначно је постала стварност", истакла је њемачка министарка породице, старијих особа, жена и младих Лиса Паус, чланица Зелених.

Њемачки квир повјереник Свен Лехман, такође из Зелених, рекао је да се Њемачка придружила групи земаља које допуштају људима да промијене пол и име а да их притом не посматрају као болеснике.

Слични прописи већ постоје у 16 земаља, укључујући Аргентину, Нови Зеланд, Ирску и Швајцарску.

Ступањем на снагу Закона о самоопредјељењу у Њемачкој се укида контроверзни Закон о транссексуалцима из 1980., који је прописивао дуготрајну процедуру за промјену пола у документима.

Подразумијевало је то и два психолошка извјештаја од којих је свако коштало по хиљади евра и у којима је требало одговорити на бројна питања "која превише задиру у интиму".

Из савезне владе су оцијенили да за то више нема оправдања.

Према новом закону, пол ће у документима моћи да се промијенити и без "праве" промјене пола. Министри који су представили нови закон кажу да не очекују да ће пуно људи искористити могућност промјене пола у више наврата и мисле да ће то бити свега 1 до 1,5 одсто људи.

За промјену уписа пола и имена биће довољна само изјава у матичној служби - без извјештаја, љекарских потврда или судских налога.

За регистрацију је потребно раздобље од три мјесеца. Пријаве за промјену могуће су од августа. Према истраживању листа Билд, око 6.000 људи већ се пријавило да желе промјену пола када нови закон ступи на снагу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана