Једну ствар не смијете никако да радите на Бадње вече

ГС
Foto: Илустрација

Православни верници који поштују јулијански календар данас обиљежавају Бадњи дан који најављује најрадоснији хришћански празник Божић.

Бадњи дан почиње рано ујутру сечењем бадњака који се са првим мраком уноси у кућу, а осим тога, обиљежава се литургијама и окупљањем породице за посном трпезом. 

Бадњи дан и Божић су нераздвојни не само зато што долазе један послије другог, већ и зато што се допуњавају схватањима и обичајима које народ везује за њих.

Народни обичаји око Бадњег дана су доста стари и до данас се доста њих изгубило или заборавило, у различитим крајевима обичаји се умију разликовати у неким елементима, али и поред тога ипак постоји доста заједничких обичаја који су врло слични. Један од њих је да се уз бадњак у кућу уноси и жито како би наредна година била плодна, али и слама чиме се приноси жртва духу Христа који је рођен на слами.

На Бадње вече се не спава, већ се бди и очекује свечани тренутак рођења Христовог.

Према вјеровањима, на Бадњи дан ништа не треба да се износи из куће.

Обичаји који се везују за Бадњи дан
Мак ваља јести на Бадњи дан, јер се вјерује да ће донијети много новца онима који га једу.

Они који су се током године посвађали с неким, на Бадњи дан праштају и мире се и то је прави дух традиције.

Не ваља на Божић човјек да се опије, јер се сматра да ће бити пијан целе године.

За бадње вече троше се ораси да се види каква нам је срећа, здравље, а када се изломе, бацају се по ћошковима собе, да квочка изведе много пилића, а ако се бацају цијели ораси, онда ће јаја бити мућак. Бацају се на све стране, да се играју јагањци.

Послије вечери на Бадње вече се сви целивају (љубе) да овце чувају јагањце.

На Бадње вече жена удари руком мужа у слабину, а муж жену исто, да буде цијеле године кућа весела, да буде здрав домаћин-газда куће.

На бадње вече ко први види прегорјели бадњак, први ће да види теле када се отели крава.

Од Бадње вечери вода од воћке, ставља се ујутру на сисама крава, да буду меке за мужу, а пасуљ од Бадње вечери се закопа у земљу, да кртица не копа.

Жар од бадњака се чува због бјеснила, а ујутру се и баница ставља у гламњу од бадњак и ставља се кад се некоме нешто надигне.

Шумке од бадњака стављају се у оџак да одстоје и ставља се кад се некоме нешто дигне на руку или ногу, преноси Крстарица.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана