Ево ко је прва жена која је дала 17 евра за смрт у капсули за самоубиство

Г.С.
Ево ко је прва жена која је дала 17 евра за смрт у капсули за самоубиство

Људи имају најразличитија мишљења о еутаназији , али изгледа да је много више оних који имају лош став по питању ове теме која изазива бројне моралне дилеме.

Капсула за самоубиство, позната и као „Сарко“ капсула, која је добила име по ријечи саркофаг - каменој гробници, налази се у сјеверној Швајцарској, а сама локација вјероватно није изабрана случајно. Наиме, Швајцарска је земља у којој је потпомогнуто самоубиство дозвољено уколико се испуњава неколико услова, па стотине људи сваке године путује тамо како би се подвргли еутаназији. То је до те мјере узело маха да је швајцарска влада сковала термин „самоубилачки туризам“, против чега се тренутно боре.

На овај начин прва је умрла, 64-годишња Американка, чији идентитет није откриван, а смрт у овој капсули је безболна и практично тренутна и до ње долази усљед чињенице да је кисеоник замјењен гасом азота.

Ипак, чак и у овој земљи капсула спада у двије сиве зоне када је у питању законитост, због чега су је власти заплијениле након смрти горепоменуте жене, а покренута је и кривична истрага о читавом инциденту.

Међутим, жена која је себи одузела живот на овај начин наводно је послала видео снимак швајцарској организацији „The Last Resort“ у којој је објаснила своју ситуацију. Иако снимак није доступан јавности, извори тврде да је у њему ова госпођа изнијела своје разлоге за употребу „Сарко“ капсуле.

Она је објаснила дио своје медицинске историје, уз напомену да се борила с тешком болешћу и да је капсула била најбољи начин да прекине своју континуирану патњу. Швајцарски портал „Де Волкскрант“ тврди и да су два сина ове жене у потпуности подржала њену одлуку.

„Она је дуги низ година патила од низа озбиљних проблема повезаних с тешким имуноолошким оболењем. Смрт се догодила под крошњама дрвећа, у приватном шумском подручју“, саопштили су из организације „The Last Resort“, која се залаже за потпомогнуто самоубиство. Копредсједник удружења Флоријан Вилет је био једина присутна особа у тренутку женине смрти, описавши је као „мирну, брзу и достојанствену“, преноси Жена.

 

Оно што је спорно јесте то што се „Сарко“ капсула технички може обавити без љекарске помоћи и надзора, па многи вјерују да је ријеч о опасном и неетичком уређају који не би требао постојати. И док клинике за еутаназију ову услугу наплаћују најмање 13.000 долара, цијена употребе смртоносне капсуле је свега 17 евра, односно око 20 долара.

Капсула ради тако што након што се притисне дугме у њој количина кисеоника у ваздуху опада с 21 одсто на 0,05 одсто за мање од 30 секунди.

Особа унутар ње брзо губи свијест прије него што умре у року од пет минута. Прије употребе капсуле, неопходно је да особа прође кроз психијатријску процјену.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Galerija
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана