Двије најчешће ноћне море имају изненађујуће значење

ГС
Двије најчешће ноћне море имају изненађујуће значење

Док неки снови могу бити само начин на који наш мозак разврстава дневне догађаје, други, посебно ноћне море, могу бити начин на који наш ум рјешава изазове стварног живота и емоционалне сукобе

Ово су значења која стоје иза двије уобичајене врсте узнемирујућих снова, према истраживању људске свијести.

Снови у којима вас прогоне

У сновима у којима вас јуре, могли бисте се наћи како бјежите од непознате особе, животиње или чак нематеријалне силе.

Осјећај опасности је тренутачан и колико год брзо трчали, чини се да се прогонитељ приближава.

Студија објављена у јулу ове године открила је да су овакви снови повезани са стварним искуствима негативних односа с другима.

Истраживачи сугеришу да се то може објаснити "теоријом симулације претње" сањања, према којој снови служе еволуцијској функцији симулацијом претећих догађаја за вјежбање и побољшање механизама за перцепцију и избјегавање претњи у стварном животу.

То помаже појединцима да увјежбају одговоре на потенцијалне опасности у сигурном окружењу, пише Ординација.хр.

Емоционална претња сукоба или незадовољства у односима у стварном животу може створити потребу да се припремите за сукоб или даљњи емоционални преокрет.

Када појединци доживе напетост или несклад у својим друштвеним интеракцијама, њихови умови могу симулирати сценарије прогањања као начин обраде тих емоционалних претњи.

То не само да им омогућује увјежбавање одговора на потенцијалне сукобе, већ служи и као психолошки алат за управљање тјескобом и стресом повезаним с тим односима.

Штавише, теорија сугерише да такви снови нису само случајна појава, већ су дубоко укоријењени у потреби наших предака за преживљавањем.

У прошлости је прогон могао значити стварну физичку претњу од предатора или непријатељски настројених јединки.

У савременом свијету те се претње често манифестују као друштвени или емоционални изазови, а мозак користи снове како би их ријешио.

Снови у којима се гушите или давите

У оваквим сновима можете се наћи у ситуацијама у којима вам постаје све теже дисати као да вам невидљива сила притишће прса или грло. Алтернативно, можете бити заробљени у малом, затвореном простору, попут ковчега или затворене собе, гд‌је се чини да је ваздуг све ријеђи. Или се можете осјећати као да вас држе под водом, не можете доћи до површине за ваздух или да вам неко или нешто физички покрива уста и нос.

Занимљиво, друга студија коју је тим израелских истраживача објавио у Frontiers in Psychology показује да су снови о гушењу повезани с доживљавањем психолошког стреса у будном животу, као и с општим поремећајима спавања.

Физиолошки гледано, они који имају респираторне проблеме током спавања, као што је апнеја за вријеме спавања, или проблеме с дисањем у свом будном животу пријављују снове о гушењу чешће од оних без таквих проблема.

То сугерише да се борба тијела да дише може манифестовати у сновима као застрашујући осјећај гушења или дављења.

Психолошки, они с тјескобом илистресом повезаним с дисањем, можда због страха од гушења или дављења, такође имају већу вјероватноћу да ће имати овакве ноћне море.

Истраживачи сугеришу да је повезаност између психолошке невоље и снова о гушењу додатно подржана феноменом парализе сна.

Током парализе сна, појединци често доживе застрашујући осјећај да се не могу помакнути, понекад у комбинацији с халуцинацијама злонамјерне присутности која им сједи на прсима, што им отежава дисање.

Ово језиво искуство, које може изгледати као гушење, повезано је с физичким осјећајима, попут плитког дисања и парализе тијела и психолошким факторима, попут тјескобе и стреса, преноси Bljesak.info.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана