Драган Бјелогрлић открио због којег филма је умало банкротирао: „Био сам 100.000 евра у минусу“

Г.С.
Драган Бјелогрлић открио због којег филма је умало банкротирао: „Био сам 100.000 евра у минусу“

БЕОГРАД - Глумац, редитељ и продуцент Драган Бјелогрлић недавно је отворено говорио о својим пословним подухватима.

Наиме, он је открио неке непознате детаље, као и финансијске проблеме са којима се суочавао.

- Филм је ствар тржишта. Ти покушаваш да од разних фондова скупиш те паре које су неповратне, а онда у односу на то правиш процену колико филм може да направи у биоскопу и колико ћеш ти, ако је неопходно, уложити својих пара и колико ћеш да ризикујеш у односу на неку процењену гледаност. Када су у питању серије, ту је ствар једноставнија. За сада је тако – ти не зависиш од успеха серије, већ пре свега зависиш од тога да ли си направио добар дил или ниси. Фактички, продуценти који добро рачунају одмах зараде у зависности од тога како су спаковали серију и како су се договорили. Али, има случајева, као што је био мој са првом сезоном Сенки над Балканом, да продуценти не израчунају добро и онда сам био у минусу скоро 100.000 евра. Нисам добро израчунао, хтео сам да изгурам квалитет до краја и само сам се надао да ће серија успети и да ћу успети да се извадим у другој сезони што се на срећу и десило - испричао је Бјелогрлић прошле године на „Зимском Вивалди форуму“, преноси „Мондо“.

Признао је и да је умало банкротирао због филма „Ране“.

- Умало нисамо банкротирали после филма ‘Ране’. Били смо на ивици банкрота, били смо у огромном минусу. С друге стране, то је један од најзначајнијих филмова деведесетих година. Тако да је у овом послу тешко рећи шта је успех а шта пораз. Ето на пример „Ране“, направили смо добар филм, али лош бизнис. После смо се вадили са другим филмовима - испричао је Бјела.

Посебно се осврнуо на деведесете године када је живот на Балкану био доста тежак, али је истакао и да су тада код нас снимљени неки од најбољих филмова.

- Ми смо тада радили „Лепа села лепо горе“ и није било фирме која је нас одбила за спонзорство. Помогли су нам макар нешто јер су из социјализма и тог времена осамдесетих имали да треба да помажу уметност. Е, онда је дошао ДОС-овски период који је, нажалост, био најгори зато јер су дошле велике корпорације, транзиција, куповина и њих је било баш брига сад за српски филм или музику или позориште. Из тог периода имамо најмање добрих филмова. Е сад имамо и овај период који сада живимо и морам да кажем да је ова власт одвојила највећу цифру за кинематографију. Међутим, ми смо се таман обрадовали, а онда је дошло време када они кажу: ‘Ок, ми смо дали паре, али сад мора да се снима оно што ми кажемо’, а то су мало патриотски филмови, па филмови о Олуји, Кошарама, Јасеновцу. Ја немам ништа против да се ти филмови снимају, само ми је битно да буду добри - додао је глумац.

„Пореклом сам Херцеговац, а они се само једном жене“

На крају је признао и шта је за њега највећи успјех.

- Најпоноснији сам да сам успео у целом овом свом незгодном послу да сачувам породицу, да сам у браку 25 година, да имам двоје дивне деце и дивну жену. Тако да је мој највећи успех моја жена. Звучи мало патетично, али сам искрен. Ја сам пореклом Херцеговац, и мени као малом рекли су да се Херцеговци само једном жене. И ја сам то запамтио и то је то - отворено је рекао глумац, па признао и какве савјете даје својој дјеци:

„Без обзира на то колико је овде некад ситуација тешка, некад више некад мање, јер у Србији никад није било лако, саветовао сам деци да и приватну и пословну срећу покушају да нађу овде. Да не иду у иностранство.“

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана