Зашто не би требало спавату у топлој просторији

независне
Foto: pixabay

Многи људи воле да спавају у топлом, али како показују искуства и истраживања то може да нас учини склонијим инфекцијама и неким озбиљним болестима.


1. Топлота може да поремети сан

У току ноћи температура тијела благо пада, што је сигнал да је вријеме за спавање.

Уколико је темепература у просторији у којој спавате висока, то може да омета процес терморегулације тијела и да узрокује да се осјећате уморно, нелагодно и узнемирено.

Висока собна температура може да утиче на смањење времена трајања РЕМ фазе спавања. То може да узрокује да се сљедећи дан осјећате уморно, да имате мањак концентрације, али и да отежано памтите.

2. Може да изазове осјећај бола у грудима и проблеме са срцем

Грејање просторија може да узрокује повећање нивоа угљен моноксида у просторији у којој спавате. Због тога је препорука да грејање искључујете прије спавања, јер са повећањем нивоа угљен диоксида изнад сигурне мјере, повећева се његова штетеност за наше здравље.

Као посљедица овога могу да се појаве болови у грудима и неки срчани проблеми.

3. Топлота исушује кожу

Спавање у претерано топлим просторијама током ноћи може узроковати исушивање коже због недостатка влаге. Такође, кожа може постати надражена, па се може јавити и перутање.

4. Ваздух у соби може постати неквалитетнији

Ако соба није правилно провјетрена, дуготрајни периоди прекмерне топлоте могу негативно утицати на квалитет ваздуха у затвореном простору. То може дугорочно изазвати здравствене посљедице и потенцијално довести до респираторних проблема.

5. Може да ослаби имуни систем

Бактеријама одговара сув ваздух и на њему дуже преживљавају. Ако је ваздух у соби сув, то неријетко може да буде узрочник чешћих инфекција током зиме.

6. Ни за бебе нису добре претопле просторије

Бебе су осетљивије на топлоту, па им тако загријане просторије нису пријатне, јер им се кожа знатно брже суши. Такође, слуз у носу која је одговорна за хватање бактерија лако се суши у просторији са претоплим ваздухом.

Када се слузокожа осуши, имунолошки систем је ослабљен и склонији инфекцији. То све чини да бебе постану мање отпорне на инфекције, па самим тим и често болешљиве.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана