Зашто љети не треба бити воду из пластичне флаше?

ГС
Foto: Илустрација

Др Саураб Сети никада не користи воду из пластичних флашица и препоручује другима да усвоје ту праксу.

Истиче да пластичне флаше садрже превише токсичних нанопластика које остају у тијелу и повезане су с раком и неплодношћу. Позива се на истраживање које је ове године показало да просјечна боца воде која се продаје у САД-у садржи 240.000 таквих честица.

"Престаните да користите пластичне боце за воду. У њима се налазе честице које могу продрети у људске ћелије, ући у крвоток и главне органе", рекао је у видеу објављеном на ТикТоку.

Он подстиче људе да користе флаше од нерђајућег челика. Такође упозорава да је пијење из пластичних боца посебно штетно током врућих дана.
"Топлота ће повећати ослобађање микропластике у вашу боцу с водом", тврди.
Видео је привукао више од пола милиона прегледа. Што се тиче боца за воду, сматра се да се ситни комади пластике могу наћи у производима као нуспродукт током процеса производње, због чега су забринутости око ситне пластике појачане посљедњих година.

Нека истраживања су показала да излагање ситним честицама може узроковати смрт ћелија, оксидацијски стрес, оштећење ДНК и подстицање упалних реакција. Међутим, учинци на људе су базирани на лабораторијским студијама и истраживањима на животињама, без директних доказа, преноси Индекс.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана