Витаминске инфузије све популарније, а колико су заиста безбједне?

GS
Foto: Instagram

Најновији тренд велнеса је интравенска витаминска терапија, која испоручује коктел пажљиво помијешаних витамина и минерала директно у ваш крвоток. Исти третман је одлично рјешење за мамурлук, повећање нивоа енергије, детоксикацију, па чак и елиминисање негативних ефеката стреса и умора. Али колико је безбједно?

Резервације у велнес клиникама повећане су за 300 одсто, наводи цонциерге страница Рубy, а хештег #витаминИВ на друштвеним мрежама и све је чешћи у ери након пандемије.

Због свог брзог дејства, у култури која обожава инстант рјешења, витаминска кап по кап долази као лијек за ужурбан начин живота у коме увијек морамо бити спремни за акцију и пуни енергије. За популарност интравенске витаминске терапије као брзог начина за побољшање имунитета и благостања цијелог организма заслужне су и похвале звијезда попут Кендал Џенер, Гвинет Палтроу и Ријане.

Витаминска инфузија - о чему се тачно ради?

Интравенске витаминске инфузије, са примамљивим називима као што су Иммунити Дрип, Беаутy Боостер или Јетлаг Баг, испоручују мјешавину витамина, минерала и аминокисјелина – прилагођену вашим потребама – директно у ваш крвоток, заобилазећи пробавни систем и омогућавајући тијелу да апсорбује хранљиве материје за максималну корист. Неки од уобичајених микронутријената који се користе у ову сврху су витамини Ц, Б и Д и минерали магнезијум, гвожђе и цинк – и сваки од ових хранљивих састојака игра кључну улогу у одржавању општег здравља и благостања.

С обзиром да витаминска инфузија наводно нуди експресан опоравак, не чуди што је овај метод, донедавно резервисан искључиво за болнице, прешао зидове здравствених установа и постао најтраженији велнесс третман.

"То је све доступнија опција за ширу популацију, у приватним медицинским установама у којима се промовишу овакви видови интравенске терапије у циљу надокнаде хранљивих материја, регенерације организма, подршке имунитету, детоксикације и слично“, каже нутрициониста Кармен Матковић Мелки.

Ови витамински коктели су формулисани да „ријеше“ широк спектар проблема, укључујући умор и дехидрацију, депресију и анксиозност, мигрене и недостатак концентрације, хроничне болове, дијабетес, кардиоваскуларне болести, па чак и да побољшају атлетске перформансе и помогну у губитку тежине.

Још један разлог зашто чак и они који не воле игле наручују ове третмане је ефикасност ИВ витаминске терапије у поређењу са традиционалним додацима исхрани. Узимање суплемената орално може бити ефикасно, али у зависности од ваших година и здравља цријева, ваше тијело их можда неће апсорбовати тако ефикасно као када се узимају интравенозно.

"ИВ терапија технички омогућава директнији пут давања, заобилазећи дигестивни систем и стварајући предуслове за бољу апсорпцију и потенцијално боље искоришћење хранљивих материја у односу на орални унос витамина и минерала“, објашњава Мелки Матковић, напомињући да то не значи да је ова врста мултивитаминског уноса је за свакога.

Уколико желите да наручите ову модерну терапију, можете се "освјежити" рецимо у паузи за ручак, јер третман траје између пола сата и сат времена. Али водите рачуна да са собом имате кредитну картицу јер ово може бити прилично луксузан начин ревитализације тијела - цијене се крећу од 100 до 700 еура по третману. У погледу перформанси, резултати се могу разликовати. С обзиром да је свачије тијело различито, можда ћете доживјети различите исходе. Неки ће се послије инфузије осјећати енергичније, фокусираније и „лакше” у смислу детоксикације, док други можда неће ни примијетити да им тијелом циркулише већа количина витамина.

Шта наука каже о интравенској витаминској терапији

Чак и ако интравенски мултивитамини, у свијету инстант рјешења, интуитивно могу изгледати корисни за све, постоји мало научних доказа који подржавају предложене предности витаминских инфузија код здравих људи и, како стручњаци истичу, додатна истраживања су дефинитивно потребна да би се потпуно разумјело њихово дугорочно  дејство на опште здравље.

Матковић Мелки наглашава да увијек мора постојати здравствени разлог и препорука љекара за узимање витаминске инфузије. Интравенска терапија је ефикасна и безбједна само када се примјењује у оптималној дози, искључиво под љекарским надзором и уз јасне индикације за особу која је прима“, наглашава нутрициониста. У супротном, постоји ризик од изненадне неравнотеже у односима појединих хранљивих материја. На примјер, са интравенском примјеном гвожђа, постоји ризик од развоја хипофосфатемије (низак ниво фосфата у крви). Витамин кап по кап може да изазове и хипервитаминозу (прекомјерно уношење одређених витамина) јер заобилази све „чуваре“ вашег тијела, па је могуће да се крвоток преоптерети хранљивим материјама које се убризгавају одједном умјесто да стомак полако вари храну. У овом случају, ваши бубрези ће радити прековремено како би елиминисали вишак витамина и минерала из вашег тијела.

На примјер, висока доза витамина Ц може стимулисати ваше тијело да производи оксалате, што може повећати ризик од развоја камена у бубрегу, посебно код мушкараца. Пречеста употреба ИВ третмана такође може пореметити нивое електролита, а посљедице прекомјерне хидратације могу бити мучнина, главобоља и конфузија. Из тог разлога, како истиче нутрициониста, витаминско-минерална интравенска терапија није и не треба да буде замјена за здрав начин живота, хидратацију и уравнотежену исхрану. Правилна исхрана и рационално и циљано узимање додатака исхрани увијек треба да буду први метод избора за општу популацију, чак и ако вам недостају одређени витамини и/или минерали“, наглашава стручњак.

Случајеви у којима је инфузија витамина оправдана су здравствени проблеми који укључују пернициозну анемију, дијареју, проблеме са малапсорпцијом узроковане оштећењем цријева или недостатке витамина и минерала који се не могу успјешно надокнадити исхраном и оралним суплементацијама. Лијечење се такође може користити као подршка лијечењу специфичних медицинских стања и/или у служби опоравка након болести, операције и слично.

Ако вам се идеја о тренутном јачању имунитета и даље допада, важно је да одмјерите потенцијалне користи и ризике, истражите и обавезно се консултујте са својим љекаром прије него што кренете на ово модерно велнес путовање, преноси РТЦГ.

Најважније питање које себи можете поставити је: да ли је безбједно ставити иглу у вену - чак и ако је пуна мултивитамина - за нешто тако тривијално као што је мамурлук или подмлађивање?

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана