Харају бројни вируси, све више људи се осјећа слабо и болесно: Ово су главни симптоми

Г.С.
Харају бројни вируси, све више људи се осјећа слабо и болесно: Ово су главни симптоми

Сезона грипа, респираторних инфекција и короне је у пуном јеку.

Необичан кашаљ, корона, дигестивни проблеми, симптоми су који пуне домове здравља. Уз то, праву бригу задају и информације да се појављују нови, необични симптоми не само сезонских болести, већ и короне. Све се више говори о новом соју, познатом као ЈН.1, који даје нове и чудне симптоме.

Оно што љекари напомињу, то је да послије свих ових празника и славља, слиједи период када ћемо тек бити болесни од, како кажу, „свега”.

Празнична окупљања и пуни колективи довели су до скока броја обољелих од респираторних инфекција. Међу пацијентима издвојили су се они који бјесомучно кашљу,преноси Н1.

Напади кашља долазе у налетима, а ови респираторни проблеми не заобилазе ни малишане.

Симптоми великог кашља

Према рјечима др. Небојше Бохуцког, епидемиолога, уколико кашаљ траје дуже од двије недјеље, сумња се на велики кашаљ или како је познато „болест од 100 дана”.

„Чим особа кашље дуже од двије недјеље, има права да помисли да је у питању велики кашаљ и онда је прави корак да се узме узорак крви. Тако се може открити да ли је ријеч о великом кашљу или није. Код одраслих клиничка слика је нејасна, осим кашља”, каже за србијанске медије др. Бохуцки.

Велики кашаљ поново се појавио у региону након 15 година. Према ријечима љекара др Јосипа Крајнингера, изузетно је важно да се његово лијечење спроводи под надзором.

„Дају се антибиотици, болест изазива бактерија и лијечи се антибиотски и другом терапијом. Битно је да родитељи имају стрпљења и савјетујемо да не узимају сирупе за кашаљ на своју руку, већ када је кашаљ у питању, да дају што више млаке и топле течности свом дјетету која би могла да им олакша искашљавање”, каже за љекар за „Блиц”.

Почетни симптоми великог кашља углавном су као и сви остали симптоми респираторних проблема: учестало кихање, цурење из носа, благи кашаљ, повишена температура, малаксалост. Са друге стране, каснији симптоми изгледају далеко озбиљније: напади кашља, гушење, повраћање након кашља, губитак даха, проблеми с дисањем, дијете може и да поплави.

Како се сачувати

Љекари савјетују, поред обавезне вакцинације за грип и ковид, обавезно вакцинисати и дјецу против великог кашља.

„Једини начин да превенирамо пертусис, велики кашаљ, да се приме двије дозе вакцине у првој години живота и затим да се дијете ревакцинише у другој години. Још боље је ако се прими вакцина касније, а у нашој земљи је тек од прошле године уведена и пета доза”, рекао је др Небојша Бохуцки, епидемиолог.

Такође, савјетује се и избјегавање великих скупова, ношење маске у одређеним ситуацијама и здрава и редовна исхрана, као и вођење рачуна о хигијени. Уколико ипак „закачите” нешто од наведених вируса, изузетно је важно да га лијепо одлежите и одболујете док се организам не опорави, савјетују љекари.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана