Стручњак за сан открио шта све лоше утиче на спавање

ГС
Стручњак за сан открио шта све лоше утиче на спавање

Човјек кога зову 'Господар сна' открио је које то ствари могу да поремете ваш сан током вечери, посебно по топлом времену - укључујући одређена пића.

Када је сан у питању, сви знамо да постоје одређене намирнице и пића које не би требало да конзумирамо јер могу утицати на квалитет сна. Алкохол је очигледно главни узрок поремећаја сна, али то није једино пиће које треба да избегавате да пијете покре спавања. Кофеин је такође једна опште позната ствар коју треба избкегавати, а многи људи би требало да престану да пију чај или кафу и током поподнева како би могли да спавају.. Можда не бисте ни помислили, али кофеин се налази и у другим производима – као што су ваша омиљена газирана пића која бисте могли да пијете уз вечеру или после вечере.

Почео је да саветује људе да не једу три сата пре спавања.

"Покушајте да једете што је раније могуће и размислите о томе шта једете“, рекао је пре него што је наставио са упозорењем о кофеину.

"Размислите о стварима као што је кофеин, ако вас посебно погађа, немојте га конзумирати прекасно."

"Што се тиче пића са кофеином, такође морате размишљати о газираним пићима јер могу да садрже кофеин. Зашто не размислите о води умјесто тога?“, упитао је Крис,

„Ми се природно знојимо и губимо пола литра до литар воде ноћу, па обавезно је напуните током дана како бисте били сигурни да је ваше тијело адекватно хидрирано. То ће вам омогуц́ити да боље спавате и спријечите да се пробудите са сувим устима".

Крис је такође подстакао људе да размишљају о окружењу за спавање, објашњавајући да је идеална температура у спаваћојј соби за спавање између 16 и 18 степени Целзијуса. Очигледно, може бити прилично тешко постиц́и ову температуру у вашој соби током лета, па он позива људе да пажљиво размисле о вентилацији како би ваздух био свеж и смањио топлоту. А ако вам је превише вруће ноћу, објаснио је како ваша постељина и врста душека могу направити разлику.

"Некоме са душеком од меморијске пене биће веома вруц́е јер је меморијска пена изузетно густа и одбија сву топлоту назад вама. 

Уместо тога, Крис тврди да је кључ за бољи ноћни сан, без обзира на временске прилике, пробати вуну – било да је у душеку или у чаршавима. Стручњак, који је радио са Универзитетом у Лидсу на тестирању вуне и откривању како она утиче на сан, каже да природни материјал пружа дубљи сан који обнавља због начина на који помаже у регулисању температуре

. "Заправо, стара изрека „природа зна најбоље“ је истинита и оно што треба да урадимо је да се вратимо на начин на који смо спавали пре 50 до 70 година са више природних влакана, јер можемо боље да спавамо и можемо дубље да спавамо", објаснио је за крај.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана