Шизоафективни поремећај: Комбинација симптома шизофреније и поремећаја расположења

Мр сци др мед Александар Пејић
Шизоафективни поремећај: Комбинација симптома шизофреније и поремећаја расположења

Јесте ли се икада запитали како је живјети између два ментална свијета, гдје се симптоми шизофреније преплићу са симптомима поремећаја расположења?

Шизоафективни поремећај је управо то – сложено стање које комбинује елементе шизофреније и поремећаја расположења, стварајући изазове у свакодневном животу.

Шта је овај поремећај и како се може препознати и управљати њиме?

Шизоафективни поремећај је ментално стање које карактеришу симптоми шизофреније попут халуцинација или делузија, уз симптоме поремећаја расположења попут депресије или маније.

Ова комбинација чини поремећај јединственим и често изазовним за дијагнозу.

Мој пацијент, зваћемо га Марко, 28-годишњи графички дизајнер, дуго је осјећао да његово ментално здравље осцилира између двије крајности.

Понекад би имао осјећај потпуне еуфорије и преплављености идејама, док би у другим тренуцима био опсједнут суморним мислима и осјећајем да га неко прати. Тек када је потражио помоћ и добио дијагнозу шизоафективног поремећаја, схватио је да његова искуства имају име и да није сам.

Симптоми шизоафективног поремећаја

Симптоми шизоафективног поремећаја могу варирати у интензитету и трајању, али се обично дијеле на двије категорије: симптоме шизофреније и симптоме поремећаја расположења.

Симптоми шизофреније:

1. Халуцинације – Особе могу чути или видјети ствари које други не примјећују.

2. Делузије – Неправилна увјерења која нису заснована на стварности, попут осјећаја прогоњености.

 3. Неорганизирано размишљање – Говор може бити конфузан или неповезан.

Симптоми поремећаја расположења:

1. Депресивне епизоде – Осјећај дубоке туге, умор и губитак интереса за активности.

2. Маничне епизоде – Претјерана енергија, мало потребе за сном, импулсивне одлуке.

Како препознати и управљати шизоафективним поремећајем?

1. Потражите професионалну помоћ: Први корак ка разумијевању и управљању шизоафективним поремећајем је конзултација с психијатром. Психијатри могу прописати комбинацију лијекова попут антипсихотика и стабилизатора расположења како би се смањили симптоми.

2. Пратите своје расположење и понашање: Водите дневник својих емоција, симптома и окидача. То може помоћи у препознавању образаца и идентификацији фактора који погоршавају симптоме.

3. Развијте здраве животне навике: Редован сан, уравнотежена исхрана и умјерена физичка активност могу позитивно утицати на стабилизацију расположења и смањење стреса. Одржавање дневне рутине може помоћи да се осјећате у контроли над својим животом. 4. Користите подршку из околине: Разговор с пријатељима и члановима породице о вашем стању може олакшати осјећај изолације. Подршка других је кључна за емоционалну стабилност.

5. Учите технике опуштања: Медитација, технике дисања и јога могу помоћи да смирите ум и смањите тјескобу. Редовно опуштање може помоћи у спречавању маничних и депресивних епизода.

Живот са шизоафективним поремећајем

Важно је знати да шизоафективни поремећај, иако изазован, није препрека ка испуњеном животу. Уз одговарајући третман, подршку и свакодневне стратегије управљања, могуће је одржати квалитетан живот.

Као што је рекао познати аутор Харуки Мураками: "Кад олуја прође, не сјећаш се како си преживио... Али једно је сигурно: кад изађеш из олује, више ниси иста особа која је ушла."

Шта можете урадити већ данас да побољшате своје ментално здравље?

Разговарајте с неким коме вјерујете, истражите технике релаксације или започните вођење дневника. Сваки корак, ма колико мали био, води вас ка стабилности и бољем разумијевању себе.

Препознајете ли неке од ових симптома код себе или блиске особе? Који је први корак који можете предузети ка тражењу подршке?

Шта бисте вољели сазнати више о шизоафективном поремећају и како њиме управљати?

Аутор је специјалиста психијатрије

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана