Зашто је потребно редовно контролисати крв и када нема симптома?

ГС
Foto: X.com

Комплетна крвна слика са биохемијом недвосмислени је почетак претрага које дају смјернице љекарима које год симптоме да осјећамо, али и када желимо да се рутински исконтролишемо. Један од њених најважнијих сегмената је леукоцитарна формула.

Које знакове не смијемо да игноришемо

Бројни су узроци који могу да проузрокују промјену параметара у крвној слици: од акутних, до хроничних. Оно што је важно знати је да би све здраве особе требало да најмање једном годишње ураде анализу комплетне крвне слике са биохемијом, будући да многа стања и болести могу бити потпуно асимптоматски.

Што се тиче знакова које тијело шаље а које не смијемо занемарити, они могу бити веома шаренолики. Љекари упозоравају да зависе од тога у ком дијелу крвне слике је дошло до промјене (којој лози крвних ћелија) и који тачно параметри су промијењени. До промјене може да дође у нивоу еритроцита, леукоцита или  тромбоцита, а појава симптома може бити појединачна или комбинована. Најчешће су то:

  • хронични умор
  • слабост
  • малаксалост
  • вртоглавица
  • главобоља
  • грозница
  • мучнина
  • повраћање
  • појава модрица или крварења без ударца
  • оток или црвенило било гд‌је на тијелу
  • бол у зглобовима
  • промјена броја откуцаја срца
  • варирање нивоа крвног притиска.
  • Шта је леукоцитарна формула

Диференцијалну или леукоцитарну формулу чини неколико параметара са различитом улогом. Леукоцити или бијела крвна зрнца у које спадају лимфоцити (Lym), неутрофили (Неу), еозинофили (Еоз), моноцити (Моно) и базофили (Базо). Промјена у нивоу било које врсте крвних ћелија индикатор је могућих здравствених проблема. Уопштено, промјена у количини леукоцита указује на борбу организма против неког патогена или микроорганизама.

Када су нам повишени лимфоцити, највјероватније смо у некој вирусној инфекцији. Неутрофили дају повећање у укупном броју леукоцита, а индикатор су бактеријске инфекције у организму. Еозинофили указују на алергијску реакцију, а за повишене моноците такође се везују вирусне инфекције, посебно у д‌јечјој популацији. Када се промијени ниво базофила у укупној количини леукоцита, могуће је да у тијелу постоје токсичне материје.

Комплексна улога крвних ћелија

Крвне ћелије у нашем тијелу имају не само транспортну улогу циркулацијом (пренос кисеоника, нутријената, продуката катаболизма и хормона), већ и учешће у регулацији тјелесне температуре и пХ нивоа. Оно на шта прије свега указују вриједности у крвној слици а посебно леукоцитарна формула, јесте њихова протективна улога и заштита тијела од штетних утицаја патогена, односно инфективних процеса. Контрола параметара у комплетној крвној слици важна је и за праћење процеса хемостазе.

Леукоцитарна формула и комплетна крвна слика: Када их треба урадити?

Љекари савјетују да се ниво леукоцита и леукоцитарна формула обавезно провјере када постоји сумња на неку вирусну или бактеријску инфекцију, као и код јаких реакција за које се претпоставља да су их изазвале алергије. Такође, када су се код особе појавили неуобичајени симптоми који раније нису постојали, а који не пролазе или се интензивирају. Малишанима би требало урадити комплетну крвну слику када наврше шест мјесеци, а леукоцитарну формулу на сваки могући симптом инфекције.

Што се тиче осталих крвних ћелија и нивоа важних параметара, треба провјеравати ниво хемоглобина, хематокрита, феритина и еритроцита, посебно ако постоји сумња на анемију или крварења (видљивих и невидљивих голим оком), преноси Телеграф

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана