Рођена прва беба која има ДНК од три особе

ГС
Foto: Илустрација

Након револуционарне љекарске процедуре вантјелесне оплодње која има за циљ да спријечи преношење неизљечивих насљедних болести, у Великој Британији је рођена прва беба која има ДНК од три особе.

Пионирски подухват британских љекара, познат као третман донирања митохондрија, користи дијелове јајних ћелија здравих женских донора за зачеће ембриона поступком вјештачке оплодње без штетних мутација које носе биолошке мајке и које би вјероватно биле пренијете на њихово потомство.

Ембрион се формира комбиновањем сперме и јајних ћелија биолошких родитеља са микро-структурама званим митохондрије из јајне ћелије донора, а новорођена беба као и након природне оплодње има ДНК од мајке и оца, плус малу количину генетског материјала, око 37 гена, од донора.

Овај метод је назван “бебе са три родитеља”, иако више од 99.8 одсто бебине ДНК потиче од биолошке мајке и оца.

Људи насљеђују све своје митохондрије од мајке, тако да штетне мутације у митохондријским батеријама могу утицати на сву рођену дјецу.   

За жене код којих постоји проблем са митохондријама природно зачеће је често лутрија, наводи “Гардиан”.

Неке бебе могу бити рођене здраве јер ће наслиједити само мали дио мутираних митохондрија, али друге могу да развију тешке, прогресивне и често фаталне болести, додаје лондонски дневник.

Истраживања су показала да је отприлике једна од 6.000 беба погођена митохондријалним поремећајима, преноси “РТВ”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана