Прва помоћ за ујед пчеле, осе и стршљена: Ставите ово на болно мјесто

ГС
Прва помоћ за ујед пчеле, осе и стршљена: Ставите ово на болно мјесто

Уједи оса, пчела и стршљена нису пријатни, а посебно могу бити опасни за особе које имају алергије. Мjесто уједа може бити црвено, да отекне, боли, пече.

Убоди ових инсеката не представља опасност, осим код оних особа које су алергичне. Мада, љекари кажу да се алергија може јавити у било ком периоду живота. Када дође до убода, треба одмах реаговати. Ако је реакција само на месту убода, треба ставити хладан облог и пратити да ли ће се стање побољшати или погоршати. Мали убод може проћи већ за пола сата или сат времена, али ако је особа осетљива на отров, рецимо, стршљена, може да отекне цела рука, нога или други део тела на којем се налази убод. Уколико се то деси, или особа добије осип, треба позвати Хитну помоћ или отићи код лекара.

Најопаснији је убод у језик

Уједи пчела, оса и стршљена могу бити кобни, чак и за људе који нису алергични, ако их убоду у језик, образ или врат зато што локална реакција на месту убода доводи до отока и затварања дисајних путева. Од ових места, најопаснији је убод у језик. Алергија на ујед инсеката може се развити било кад у животу, па ако вам се то већ дешавало без последица, не значи да ће увек бити исто. Особе које су алергичне треба код себе увек да имају епи-пен, ињекцију која у тој ситуацији може да им спаси живот у ситуацијама када су сами и када им лекар није близу.

Шта можете само да урадите

Можете сами да олакшате тегобе ако имате андол или аспирин. Навлажите таблету и ставите је на место убода. Држите тако један минут па потом склоните. На тај начин ћете спријечити оток и бол, а изостаће и непријатан свраб. Уколико не прођу те тегобе, обратите те се за помоћ љекару.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана