Kако ријешити проблем масне јетре: Правилна исхрана има кључну улогу

GS
Foto: Ilustracija

Масна јетра или стеатоза је стање које се јавља када се у јетри накупља вишак масти. То се догађа из више разлога - због прекомјерног уношења алкохола, гојазности, дијабетеса, високог уноса шећера и масти, као и генетске предиспозиције.

Масноћа у јетри може да доведе до оштећења ћелија и смањења функционалности јетре, која је витални орган задужен за низ функција - варење, детоксикацију, производњу протеина и регулацију нивоа шећера у крви.

Масна јетра, у тежим случајевима, може напредовати до озбиљнијих стања попут запаљења јетре (стеатохепатитиса), фиброзе и цирозе.

Масна јетра обично нема симптома у раним фазама. Како болест напредује, међутим, могу се појавити умор и исцрпљеност, бол или нелагодност у горњем десном дијелу трбуха, губитак апетита или осјећај ситости након малих оброка, добијање на тежини. Мучнина и повраћање јављају се са тежим облицима масне јетре. Болови у зглобовима, такође, могу да буду повезани са упалним процесима који се јављају код масне јетре.

Правилна исхрана има кључну улогу
Правовремена дијагноза битна је за правилно управљање болешћу и спрјечавање компликација, пише Јутарњи лист.

Кључну улогу у „одмашћивању” јетре има правилна исхрана, а главни циљ је смањење уноса масти, посебно засићених и транс-масних кисјелина, шећера и рафинисаних угљених хидрата. Повећан унос влакана, протеина, воћа, поврћа и здравих незасићених масти, може много да помогне.

Засићених масти, које треба избјегавати, има у масном месу, прженој храни, пуномасним мљечним производима и засићеним уљима као што је кокосово. Умјесто тога, савјетује се узимање незасићених масти, којих има у орашастим плодовима, сјеменкама, маслиновом уљу, авокаду и риби.

Важно је смањити унос хране пуне шећера и рафинисаних угљених хидрата - слаткиша, газираних пића, бијелог хљеба и пецива, а бирати интегралне житарице, воће и поврће, који су богати влакнима, антиоксидансима и витаминима.

Протеини имају важну улогу у здрављу јетре, али треба конзумирати немасне протеине - пилетину без кожице, ћуретину, рибу, јаја, махунарке и орашасте плодове.

Редовни оброци су важни, како би се одржао стабилан ниво шећера у крви и спријечило преједање, што, такође, доводи до прекомјерног накупљања масноћа у јетри.

Уз правилну исхрану, важно је водити активан и здрав начин живота који укључује редовну физичку активност, довољно сна и контролисање стреса. Сматра се да је за враћање масне јетре на нормалну, помоћу љекова и правилне исхране, потребно од шест мјесеци до двије године.

Биљке за здравље јетре

Поред омега-3 масних кисјелина, које помажу у смањењу упале у јетри, одређене биљке и биљни препарати се традиционално користе за здравље јетре, мада њихов позитиван учинак није научно доказан.

Ђумбир се често користи у традиционалној медицини због својих противупалних својстава. Млијеко чичка може имати хепатопротективно дјеловање, односно да штити јетру од оштећења.

Куркума је зачин који се често користи у ајурведској медицини због својих противупалних својстава. Истраживања сугеришу да њен активни састојак куркумин, може да помогне оздрављењу јетре.

Јеловник код масне јетре

Исхрана код масне јетре зависи од стадијума болести и љекова који се користе, али постоје неке опште смјернице које треба узети у обзир приликом избора намирница.

Ово су намирнице које се препоручују у исхрани код масне јетре:

Риба: лосос, скуша, сардине и друге масне рибе богате омега-3 масним кисјелинама

Пилетина и ћуретина без коже

Јаја умјерено.

Махунарке: пасуљ, сочиво, леблебија и грашак

Поврће: броколи, кељ, спанаћ, шаргарепа, тиквице, парадајз

Воће: јабуке, банане, бобичасто воће, цитруси

Интегралне житарице: интегрална тјестенина, смеђи пиринач, киноа, јечам

Орашасти плодови и сјеменке: бадеми, ораси, љешници, сјеменке лана, бундеве и чиа сјеменке

Маслиново уље за кување или као прелив за салате и рибу.

Немасни мљечни производи: јогурт са ниским провентом масти, обрани сир и немасно млеко

Довољан и редован унос воде кључан је за здравље јетре и цијелог организма, преноси РТЦГ.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана