Пацијенткиња са леукемијом прва жена излијечена од ХИВ-а

Танјуг
Foto: Агенције

ВАШИНГТОН - Америчка пацијенткиња са леукемијом постала је прва жена и трећа особа до сада у свијету која се излијечила од ХИВ-а, након трансплантације коштане сржи од донатора који има принудни имунитет на вирус који изазива АИДС, саопштили су истраживачи.

Случај 64-годишње жене представљен на научној конференцији у Денверу, такође је први који укључује матичне ћелије из крви пупчане врпце, што је нови приступ који може учинити лијечење доступним већем броју људи, преноси Ројтерс.

Од када је примила крв из пупчане врпце за лијечење акутне мијелоидне леукемије, карцинома који почиње у ћелијама које формирају крв у коштаној сржи, жена је била у ремисији и без вируса 14 мјесеци, без потребе за снажним третманима ХИВ-а познатим као антиретровирусна терапија.

Два претходна случаја излијечења десила су се код мушкараца који су примили одрасле матичне ћелије, које се чешће користе у трансплантацији коштане сржи.

"Ово је сада трећи извјештај о изљечењу у овим условима и први код жена које живе са ХИВ-ом", рекла је у изјави Шерон Левин, предсједница Међународног друштва за AIDS.

Случај је дио веће студије коју подржавају САД, коју воде научници са Калифорнијског универзитета у Лос Анђелесу (УЦЛА) и Универзитета Џонс Хопкинс у Балтимору, а циљ је да прате 25 особа са ХИВ-ом који су подвргнути трансплантацији матичних ћелија узетих из крви пупчане врпце за лијечење рака и других озбиљних стања.

Пацијенти се током испитивања прво подвргавају хемотерапији да би убили канцерогене имуне ћелије, а љекари затим трансплантирају матичне ћелије од појединаца са специфичном генетском мутацијом, у којој им недостају рецептори које вирус користи да инфицира ћелије.

Научници вјерују да ове особе тада развијају имуни систем отпоран на ХИВ.

Левин је саопштила и да трансплантација коштане сржи није одржива стратегија за лијечење већине људи који живе са ХИВ-ом, али да извјештај, како је рекла "потврђује да је лијек за ХИВ могућ и додатно јача коришћење генске терапије као одрживе стратегије за лијек за ХИВ",наводи Ројтерс.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана