Ово су болести које настају због физичке неактивности

Г.С.
Foto: Илустрација

Иако многи људи имају одређених проблема са здрављем због превише стајања или кретања, још веће потешкоће настају због неактивности.

Међутим, када дође до одређених проблема, право рјешење за то су третмани физикалне терапије, које су лијек за болести које настају због статичности и недовољно кретања.

Ово су четири болести које вам се могу појавити, уколико се не крећете довољно.

Спондилоза је такозвано „трошење“ кичменог стуба, које настаје због учесталог сједења у неприродном положају. Рад за рачунаром чест је узрок трошења пршљенова кићме. Због неправилног положаја кичме настаје болест новог доба.

Болови настају у врату, рамену и руци, а често долази и до проблема трњења руку. Осим ове такозване цервикалне спондилозе, постоји и лумбална спондилоза, која настаје због напрезања и оштећења пршљенова доњег дијела кичме. Болови понекад могу бити досадни и неподношљиви, а рјешење за то су масаже, физикалне терапије и акупунктуре.

Укочено раме настаје као посљедица неактивности, али његови узроци се не могу објаснити. Непосредна посљедица неактивности могу бити и дијабетес, али и поремећаји рада жлијезда, преноси АТВ.

Главни симптом ове болести је бол у рамену која се јавља и у стању мировања и у стању помјерања рамена. Међутим, треба узети у обзир да неактивност не мора бити главни узрок овог проблема, али вас треба навести на то да се ипак више активирате физички. У том случају, ризик од болести доста се смањује.

Стручњаци ово стање називају још и Летерлани епикодилитис. Тениски лакат је колоквијални назив за оштећење које настаје због незгодног и сталног оптерећења мишића.

Многи људи назив повезују са тенисом, али он нема никакве везе са тим. Болест може настати као посљедица куцкања на тастатури или сталног притиска на лакат. Рјешење за то стање су физикалне терапије. Ако долази до повременог трњења, болест се може идентифициковати као спондилоза.

Због сталног сједења, готово увијек долази до бола у леђима. Стално сједење може направити велик притисак на лумбални дио кичме, због чега се као главна посљедица јавља бол у леђима. Масажа је дефинитивни лијек за овакво стање.

Љекари свакако савјетују редовне прегледе, како не бисте ушли у нерјешиве здравствене проблеме, попут дискус херније у лумбалном или вратном дијелу кичме.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана