Научници направили апарат који детектује вирус ковид-19 у ваздуху

Танјуг
Foto: Илустрација

СЕНТ ЛУИС- Научници универзитета ''Вашингтон'' у Сент Луису у Мисурију конструисали су уређај који може да открије присуство вируса који изазива ковид-19 у ваздуху за свега неколико минута.

Како преноси Сајенс њуз, апарату, мало већем од тостера, потребно је пет минута да открије седам до 35 вирусних честица по литру ваздуха, што је отприлике једнако ''осјетљиво'' колико и тестови назалних брисева ПЦР.

''Овај детектор увлачи 1.000 литара ваздуха по минути, након чега се вируси помоћу ''мини-циклона'' хватају унутар апарата и концентришу за анализу. Неухваћени вируси у течности филтрирају се из ваздуха помоћу ХЕПА филтера причвршћеног на уређај. Након пет минута сакупљања, течност се пумпа у биосензор'', рекао је један од научника са универзитета Рајан Чакрабарти.

Он додаје да се унутар биосензора налазе нанотијела која шиљатим протеинима хватају вирус у пролазу, након чега струја прође кроз нанотијела, изазивајући оксидацију тирозинских аминокиселина у протеину шиљака или губитак електрона и тако уређај детектује оксидацију и сигнализира да је вирус присутан у ваздуху.

Да би тестирали детектор, истраживачи су послали уређај у станове двије особе које су имале ковид-19 инфекције.

Међутим, потребно је превазићи још неколико препрека, међу којима је то да је апарат бучан као усисивач или као телефон док звони, што је превише гласно да би се апарат користио у канцеларијама или учионицама.

Сајенс њуз додаје да је за израду дететктора потребно између 1.400 и 1.900 долара у истраживачкој лабораторији, што значи да би апарат у прво вријеме био нешто скупљи да би се користио у кућним условима, али да је могуће приуштити га за употребу у болницама, аеродромима и другим јавним просторима.

Чакрабарти је истакао да постоји могућност да се у будућности конструишу слични апарати који би могли да открију и друге респираторне вирусе, као што је грип или респираторни синусни вирус.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана