Намирнице које смањују анксиозност и стрес

ГС
Намирнице које смањују анксиозност и стрес

Намирнице богате магнезијумом, калијумом, витамином Б, цинком и селеном спадају у најбоље борце против хроничног стреса.

Анксиозност, главобоља, болови у стомаку, повишен крвни притисак, слабљење имунитета… Све то могу бити посљедице хроничног стреса. Животне навике нам могу помоћи да умањимо свакодневни притисак и нервозу, а у то свакако спада и начин исхране.

Стрес и анксиозност могу да се умање, као и раст нивоа неких хормона

Када смо изложени стресним ситуацијама, наше тијело ослобађа хоромоне попут адреналина, допамина, норадреналина и кортизола. Стрес је окидач за многе болести а уколико је хроничан, утиче чак и на ниво белих крвних зрнаца, чинећи нас подложнијим вирусима и бактеријама. Нарушава се психофизичко здравље, а тиме се појачава и стрес, уз могућу анксиозност. Правилна исхрана је од великог значаја за борбу са овим изазовима. Слиједи листа неких од намирница које могу да буду од помоћи да боље каналишемо знаке хроничног стреса.

Јаја и мања анксиозност: Постоји ли веза?

Јаја су природни извор више врста витамина, минерала, аминокиселина и антиоксиданата корисних за добар одговор на стрес. Поједине студије су испитивале позитивне ефекте конзумације јаја на психичко стање и резултати су обећавајући. Иначе, жуманце обилује холином, микронутритијентом који не садрже све намирнице и за који се сматра се учествује у разградњи холестерола. Поред тога, од помоћи је и у одашиљању нервних импулса, нарочито оних који доприносе когнитивној функцији и спречавању губитка памћења у каснијим годинама живота.

Поједине студије спроведне на животињама доказале су благотворно дејство холина у подизању расположења и борби са стресом.

Блитва и могући утицај на стрес

Бројке кажу да у 150 грама блитве има 36 одсто магнезијума, који има веома важну улогу у одговору нашег организма на искуства хроничног стреса. Низак ниво овог минерала доказано је повезан са стањима као што су анксиозност и напади панике. Међутим, веза је узрочно-посљедична, јер хронични стрес спушта ниво магнезијума у тијелу. Поред тога, блитва је нискокалорична па је можете јести чешће без опасности од гојења, које нас такође чини анксиозним и нервозним.

Зашто је батат (слатки кромпир) корисно јести и може ли да утиче на анксиозност

Слатки кромпир или батат је извор угљених хидрата, а истраживања кажу да може да помогне у снижавању нивоа хормона стреса кортизола. Доказана је и веза између хроничног стреса и дисфункције кортизола, што често резултира низом психофизичких симптома (упале, болови, грчеви, нервоза). Батат се показао и као солидан извор витамина Ц и калијума, значајних бораца против стреса.

Першун

Ова зачинска биљка је пуна антиоксиданаса који неутралишу дејство нестабилних молекула, познатих као слободни радикали. Улога першуна је више него значајна када је у питању оксидативни стрес. Оксидативни стрес се повезује са депресијом и анксиозношћу, а атиоксиданти из першуна помажу и код упала, честих код особа изложених хроничном стресу.

Бијели лук

Ова популарна намирница бората сумпорним једињенима има битну улогу у повећању нивоа глутатиона, неесенцијалне аминокиселине веома важне за људско здравље. Значајан као антиоксидант, брани тијело од бактерија, вируса, токсина, стреса. Студије на животињама су потврдиле да је бели лук велики борац против стреса и депресије.

Сусам

Сусам је одличан извор триптофана, есенцијалне аминокиселине Л-триптофан, који је добар против несанице и код блажих облика депресије, а сматра се да побојшава расположење повећањем серотонина (хормона среће) и ублажава болове. Ова аминокиселина је корисна и за регулисање тјелесне масе јер потискује осјећај глади и жеље за угљеним хидратима. Закључци једне мање студије на људима кажу да је ихрана богата триптофаном условила боље расположење и смањила симптоме анксиозности код испитаника.

Изнутрице од меса

Јетра и бубрези су одлични извори витамина Б и неких минерала, посебно витамина Б12, Б6, рибофлавина и фолата, као и фолне киселине. Сви ови витамини су од велике важности за добар одговор нашег тијела на стрес. Рецимо, витамини групе Б су неопходни за фунцкионисање неуротрансмитера као што су допамин и серотонин, који нам помажу у каналисању расположења. Једно парче говеђе јетре од 85 грама обезбјеђује више од 50 одсто дневних потреба витамина Б6 и фолата, као и комплетне дневне дозе рибофлавина, витамина Б2 или витамина Б12.

Масна риба

Масне врсте рибе као што су сардине, скуша и лосос веома су богате омега-3 масним киселинама и витамином Д, који чине прву линију одбране у борби против стреса. Омега-3 киселине нису само добре за функционисање мозга, већ могу помоћи и у борби са хроничним стресом. Неке студије потврђују везу дефицита ових масти и повећаног нивоа депресије и анксиозности. Познато је да витамин Д такође има велику улогу у регулисању нивоа стреса.

Камилица

Користи се од древних времена за контролу стреса. Доказано је да једна шоља чаја од камилице обезбјеђује подршку здравом сну и помаже код симптома депресије и стреса. И једна студија је показала да 1, 5 грам камилице смањује ниво кортизола у пљувачки.

Боровнице

Бобице боровнице могу да помогну код многих здравствених проблема и побољшају расположење. Садрже антиоксиданте који испољавају снажно противупално дејство, штите нерве и боре се против стреса.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана