Мање гледања телевизије смањује ризик од срчаних болести

ГС
Foto: Илустрација

Стручњаци са Универзитета у Кембриџу утврдили су да одмор након обилног вечерњег оброка, уз конзумирање грицкалица испред телевизора, повећава ризик по здравље.

У студији објављеној у часопису „BMC Medicine“ поручују да би се 11 одсто случајева коронарних болести срца могло спријечити када би људи пред телевизором проводили мање од сат времена дневно. Али ако то није могуће, предлажу устајање и кретање како би се направила пауза. Заговарају и престанак грицкања чипса и чоколаде за вријеме гледања телевизије. Занимљиво је и да су открили да код оних који вријеме проводе за рачунаром не постоји исти ризик.

Користили су податке из студије "UK Biobank",британске биомедицинске базе података, спроведене на 373.026 особа. Узели су у обзир и генетске предиспозиције за развој болести срца. Тим је испитао разлике између људи који се опуштају гледајући ТВ и оних који слободно вријеме проводе за рачунаром.

Резултати 13-годишњег праћења показали су да је код особа које дневно пред телевизором проводе мање од сат времена уочен 16 одсто мањи ризик од развоја коронарне болести у односу на оне који то чине четири сата, без обзира на генетски ризик.

Код особа које су телевизијски програм гледале два до три сата дневно уочен је шест одсто мањи ризик од коронарних болести у односу на оне који су га гледали четири сата.

Студија је, међутим, показала да слободно вријеме проведено пред рачунаром не утиче на ризик од развоја болести. Научници сматрају да је могући разлог томе обичај гледања телевизије након вечере, дневног оброка често најбогатијег калоријама, што доводи до виших нивоа масти и холестерола у крви.

Чини се и да људи испред ТВ-а чешће грицкају храну него уз рачунар, уз које ионако обично проводе и мање времена. Вјероватније је да ће они који користе рачунар прекинути своју активност прије, навели су.

"Коронарна болест срца један је од најчешћих узрока преране смрти, због тога је важно пронаћи начине како људима помоћи да уз промену животног стила контролишу тај ризик", рекла је др Кетрин Вијандале из Кембриџа, преноси Б92.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана