Конзумирање филтер кафе смањује ризик од дијабетеса за 60 одсто

N1
Конзумирање филтер кафе смањује ризик од дијабетеса за 60 одсто

Испијање филтриране кафе могло би да смањи ризик од дијабетеса типа 2, показала је недавна студија.

Истраживачи кажу да филтери кроз које кафа пролази задржавају специфичне молекуле који могу да утичу на ниво шеćера у крви.

Научници су упоредили ефекте филтриране и прокуване кафе - када се млјевена кафа дода директно у воду.

Друге врсте кафе, укључујуćи и инстант, нису анализиране у истраживању, које је пратило стотине добровољаца током седам година.

Учесници који су пили до три филтриране кафе дневно, имали су 60 одсто мање вјероватноćе да добију дијабетес типа 2, у поређењу с љубитељима куване кафе.

"Сада наши резултати јасно показују да филтрирана кафа има позитиван ефекат у смислу смањења ризика од развоја дијабетеса типа 2", рекао је коаутор студије, професор Рикард Ландберг.

Професор је додао да кувана кафа, каква је турска, нема овај ефекат. Упркос томе што нема доказа, рекао је и да би еспресо био такође бескористан.

Филтрирана кафа односи се на методе у којима се фино млјевена зрна кафе стављају у филтер, а потом вода пролази кроз машину или се ручно сипа.

Нејасно је да ли би инстант кафа била сличнија филтрираној или куваној кафи јер није проучавана. Инстант, гдје се кипуćа вода додаје у зрнца кафе, најчешćа је врста кафе која се конзумира у Великој Британији.

У истраживању Технолошког универзитета Шалмерс и Универзитета Умеу укључено је 842 људи из регије Вастерботен на сјеверу Шведске.

Шведска је једна од земаља са највеćим уносом филтриране кафе на свијету.

Око седам одсто њихове популације има дијабетес. Половина оних који су учествовали је до краја развила дијабетес типа 2.

Узорци крви који су прикупљени на почетку студије деведесетих година анализирани су техником која се зове метаболомика. Она омогуćава лекарима да утврде концентрацију специфичних молекула у крви, укључујуćи дитерпене.

То значи да истраживачи не морају да се ослањају само на дневнике исхране и пиćа учесника, који су често нетачни.

Професор Ландберг и његове колеге открили су да су 32 маркера у крви снажно повезана са филтрираном кафом и 24 са куваном кафом.

Користеćи ове маркере, истраживачи су успјели да покажу да су људи који су пили филтрирану кафу имали мање вјероватноćе да оболе од дијабетеса типа 2.

У крви оних који су пили кувану кафу пронађени су дитерпини, док су они који су пили филтер кафу имали веćи ниво фенолних једињења, која имају антиоксидативна својства.

Дитерпени, природно присутни у кафи, повезани су са високим холестеролом, високим крвним притиском и болестима срца и крвних судова.

Могуćе је да дитерпени такође негативно утичу на метаболизам шеćера у организму, пореметивши начин управљања шеćером у организму.

"Наша студија подржава заштитну улогу уобичајеног уноса филтриране кафе на развој дијабетеса типа 2", закључили су аутори.

Претходне студије су показале да кувана кафа повеćава ризик од срчаних болести и болести крвних судова, али и високог "лошег" холестерола због присуства дитерпена.

"Показало се када филтрирате кафу, дитерпени се задржавају на филтеру. Као резултат, добијате здравствене користи многих других присутних молекула, попут различитих фенолних супстанци", рекао је професор Ландберг

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана