Како број промила алкохола у крви утиче на организам
Алкохол не утиче на све људе једнако, а његов утицај зависи од тјелесне тежине, учесталости пијења алкохола, полу, посљедњем оброку.
Тијело може да обради једно пиће на сат. Треба да прође само неколико минута након попијеног пића да концентрација алкохола у крви почне да расте.
У крвоток се директно из желуца апсорбује 20 одсто етанола, а осталих 80 одсто се вари и прелази у крвоток из танког цријева.
Зато се никад не препоручује конзумирање алкохола на празан желудац.
Ако у желуцу има хране, алкохол ће се спорије апсорбовати и достићи мању концентрацију у крви.
У организму се етанол задржава у ткивима богатим водом попут мишића. Из тог разлога алкохол брже дјелује на жене јер имају мање мишићног ткива.
Провјерите шта пораст алкохола у крви ради у тијелу:
0.3 промила
Шире се крвни судови и човјек почиње да осјећа да му је топлије. Истовремено се побољшава и расположење јер мозак почиње да отпушта серотонин и ендорфине.
0.5 промила
Човјек је законски неспособан за вожњу. Расположенији сте и веселији, опрез је мањи, емоције веће, а понашање може бити преувеличано.
Постајете мање разборити и обузима нас благи осјећај ведрине и еуфорије.
1,2 промила
Смањене су менталне способности и координација. Језик почиње да запиње, а човјек се отежано присјећа ријечи које жели да изговори.
Вишесатно оптерећивање јетре може да подстакне накупљање масног ткива, а константно оптерећење уопштено штети раду јетре.
2 промила
Човјек с оволико алкохола у крви је јако опијен и губи већину моторичких и менталних функција. Такође, постаје сексуално неспособан јер алкохол прекида рад неуротрансмитера у мозгу.
3 промила
Централни нервни систем постаје депресиван, човјек се успорава, а несвјестица је лако могућа. Већа количина алкохола у крви од 3 промила ствара опасност од тровања алкохолом.
*Вожња у пијаном стању се никоме не препоручује јер тиме угрожавате и свој и животе других, преноси 24сата.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.