Како 10 минута вjежбања дневно може да спаси живот

ГС
Foto: Илустрација

Истраживања о корисности вежбања и физичкој активности су релативно млада област, па се чини да скоро сваки дан изађе нека нова студија која нам говори како треба да вjежбамо за боље здравље.

Свакодневно смо бомбардовани саветима о важности вjежбања. Није ни чудо што су многи од нас збуњени и не знају шта је заправо најбоље, имајући у виду специфичности сваког појединца, али и године.

Ново истраживање које су објавили Национални институт за рак и амерички центри за контролу и превенцију болести у јануару 2022. нуди велику мотивацију - док ствари остају једноставне. Једноставност је у томе што је рijеч о заправо 10 минута вjежбања дневно.

Постоји много студија које се баве тиме како додавање пола сата или више времена за вjежбања дневно може смањити ризик од преране смрти, али ова прва студија ове врсте имала је за циљ да открије да ли релативно скромни термини вjежбања дневно - чак и 10 минута - могу бити помоћи одраслима да продуже живот, пише портал draxe.com.

За потребе студије, истраживачи су анализирали податке скоро 5.000 учесника истраживања укључених у Националну анкету о здрављу и исхрани. Посебно су анализирани нивои физичке активности људи старијих од 40 година.

Важно је да је активност вjежбања сваке особе која је коришћена у овој студији мjерена уређајем - а не самопроцијењена. (Понекад људи прецјењују количину или интензитет својих вјежби када дају податке о сопственим резултатима.)

Као и у свим добро осмишљеним студијама, научници су извршили прилагођавања како би узели у обзир друге ствари које би могле утицати на налазе, укључујући пушење, употребу алкохола, тјелесну масу, етничку припадност, расу и још много тога. Чак и након свега тога, открили су да само 10 минута умјерених до снажних вјежби дневно може произвести дубоке ефекте.

У ствари, 10 минута вјежбања дневно могло би спасити око 110.000 живота годишње у Сједињеним Државама. То је скоро седам посто смањења броја смртних случајева годишње.

20 минута умјерене до снажне физичке активности дневно спријечило је 209.000 смртних случајева, што представља смањење од 13 процената годишње.

Једноставност вјежбања 

Око 30 минута умјерене до интензивне физичке активности дневно спријечило је 279 смртних случајева, што је скоро 17 одсто смањење броја смртних случајева годишње.

Преоптерећење информацијама може да саботира напоре да се јвежба и одржи (или дође до) здраве тежине. Одржавањем ствари једноставним, и вјежбањем умјереним или снажним темпом само 10 минута дневно, можете повећати изгледе за дужи живот, преноси портал draxe.com.

Да бисте знали да ли постижете „умјерене" или „снажне" нивое вјежбања, и добре резултате по здравље, требало би да будете у могућности да процијените и мерите циљани број откуцаја срца.

Наравно, сви су различити, тако да би брзо ходање уз брдо могло бити умјерено за једну особу, а енергично за другу. Избјегавајте да се поредите са другима и фокусирајте се на себе. И онда будите поносни на било који покрет који сте изабрали да остварите својих 10 минута (или више!) вјежбања.

Значајна студија из 2022. пружа инспирацију да ствари буду једноставне, показујући предности 10 минута вјежбања дневно.

Само 10 минута умјерене до снажне физичке активности дневно може драстично смањити ризик од ране смрти код људи старијих од 40 година.

Додавање 10 минута физичке активности дневно може спасити животе више од 110.000 људи годишње. Број спречених смртних случајева расте на 209.000 годишње са 20 минута дневног, умереног до интензивног вежбања и 272.000 са 30 минута дневно.

Постоји неколико једноставних начина да сазнате да ли постижете умерени или снажан циљ пулса. Одредите свој домет. Затим то запишите на картицу за белешке или полепите. Поставите га негде на истакнуто место у вашем дому или радном простору ради инспирације.

Укључите покрет који ради за вас - и у чему уживате! Ако волите да будете у природи, покушајте да упарите боравак напољу са вежбањем или интензивном активношћу. Ако волите да читате, покушајте да уживате у књизи док ходате на траци за трчање, или возите кућни бицикл.

Чак и у данима када то „не осећате", покушајте да се наведете на 10 минута брзог покрета - ова мала ствар би вам могла спасити живот.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана