Истраживање показало: Мозак тинејџера прерано сазрио током пандемије

СРНА
Истраживање показало: Мозак тинејџера прерано сазрио током пандемије

ВАШИНГТОН - Студија Универзитета у Вашингтону показала је да је могуће да је пандемија ковида 19 утицала на прерано сазријевање мозга тинејџера, посебно дјевојака.

Упоређујући нова скенирања са подацима из времена прије пандемије за 80 одсто учесника, истраживачи су открили да се мозак адолесцената стањио брже него што се очекивало, посебно код дјевојчица.

Док се ово стањивање природно јавља са годинама, чак и код младих људи, развој мозга девојчица убрзао се у просјеку за 4,2 године, док је мозак дјечака сазрио за 1,4 године.

Студијом је откривено да је пандемија ковида можда изазвала необичне промјене у развоју мозга адолесцената, што је резултовало убрзаним сазријевањем мозга.

"Били смо заиста изненађени када смо открили да је у нашим постковид подацима дебљина кортекса била далеко нижа него што би се очекивало од модела прије ковида. Открили смо да је ова мања дебљина израженија у много више регија мозга код жена него код мушкараца", рекла је "Јуроњузу" Нева Кориган, водећи аутор студије и научник Института за науке о мозгу на Универзитету у Вашингтону.

Према истраживачима, ковид може да изазове "изражене" абнормалности у мозгу у периоду до шест мјесеци.

У почетку, још 2018. године, циљ истраживача је био да прате нормалне промјене у мозгу тинејџера као дио студије која је укључивала 160 учесника узраста од девет до 17 година.

Међутим, због пандемије, накнадно тестирање је одгођено до 2021. године, што је навело истраживаче да преусмјере свој фокус на то како је пандемија могла да утиче на развој мозга.

Истраживачи су мјерили сазријевање мозга посматрајући колико се церебрални кортекс, спољашњи слој мозга, истањио током времена.

Налази су објављени у часопису "Поступци Националне академије наука".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана