Да ли су жене заиста ,,јачи" пол?

GS
Foto: LiveScience

Ушли смо у период сезоне грипа, а на тој муци се познају јунаци. Жене га подносе војнички, а мушкарци се "растају од живота". Зашто је то тако?

Израз „мушки грип“ је данас све чешћи. Мушкарци га доживаљавају као лакшу болест, а лече је као да је опасна по живот. Тада се у помоћ укључује њихова жена која даноноћно стоји поред њих и негује их као да су мале бебе, доноси им супицу у кревет и наглашава да је то само обичан грип, и ако се у тим данима мушкарци осјећају као да умиру.

Премда можемо рећи да су јаки, одговорни и обазриви, њихов имуни систем је доста слабији у односу на жене.

- Разлог се крије у хороминима - женски полни хормони прогестерон и естроген имају тенденцију да подржавају имуни систем, док мушки хормон тестостерон може потиснути имунитет. Као главни мушки хормон, тестостерон, изгледа да он потискује имунолошку одбрану, вjероватно зато што покрећe изградњу мишића - каже Франциско Убеда де Торес, професор биологије, а преноси Даилy маил.

Али опет, зашто би жене имале јачи имуни систем од мушкараца?

- Из еволуционе перспективе, јак имуни систем омогуц́ава женама да најбоље заштите фетус од инфекција које се преносе са њих на бебу у материци - каже професор де Торес који проучава здравље жена и мушкараца. Такође преноси да они имају већи ризик од развоја многих болести јер вируси и бактерије дуже остају у ћелијама мушкараца, преноси НајженаАло.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана