Да ли се брже мршави када силазите низ степенице или када се пењете?

ГС
Foto: Илустрација

Празници јесу изврстан изговор да једете пуно чоколаде, али многи људи виде управо овај дио године и као вријеме за почетак довођења свог тијела у форму за љето.

Сви знамо предности вјежбања, како за мозак, тако и за тијело, али може бити тешко мотивисати се на почетак промјена.

Неки људи уживају да проводе вријеме на отвореном и у природи, али не воле било какве облике вјежбања. Стога су им потребни начини на које ће "преварити" своје тијело да троши што више калорија, а да они сами немају утисак да тренирају.

Одлична опција за оне који не воле да тренирају

Др Мајкл Мосли је за "The Daily Mail" истакао једну од таквих метода које помажу при губитку сувишних килограма. Зове се ексцентрична вјежба, а упркос називу, не подразумијева ништа компликовано ни необично. "Ексцентрично" долази од латинског, што се може превести као "из средишта", а ради се о покретима у којима истежете мишић, а не стежете га (што се зове "концентричним" покретом).

На примјер, ако подигнете тежак ковчег, стежете мишиће на руци, али док га полако спуштате назад на под, растежете га, а то је ексцентричан покрет. Такви покрети такође помажу у изградњи мишића, што је показао недавни експеримент истраживача са Факултета медицинских и здравствених наука на Универзитету "Edith Cowan" у Аустралији.

Студија је објављена у часопису "Меdicine & Science in Sports & Exercise".

Волонтери који су учествовали у студији одрађивали су серије успона и спуштања низ степенице. Сматрали су да је ходање уз степенице било знатно изазовније, али велико је изненађење било то што су, по готово сваком мјерењу, управо волонтери који су се спуштали низ степенице доживјели највећу корист: изгубили су највише тежине, забиљежено им је највеће побољшање крвног притиска, масноће у крви и нивоа шећера у крви - а такође су доживјели највеће побољшање у равнотежи и снази костију. Слабије кости значе да је већа вјероватноћа да ћете ту кост сломити ако паднете.

Тони Кеј, професор биомеханике на Универзитету Нортхамптон, који је направио много студија о предностима ексцентричног вјежбања, рекао је да када радимо нешто попут ходања низ степенице, користимо већа и снажнија мишићна влакна од оних које користимо за пењање. Такође, правимо више штете на тим мишићним влакнима, што их потом чини јачима.

"Ексцентрична вјежба чини више микроскопске штете", објаснио је.

"Али не мислим на штету као код повреде мишића. Говорим о микроскопским учинцима. Стога се стимулише и хормонални одговор тијела, а то, у комбинацији с прехраном, одмором и спавањем током сљедећих неколико дана значи да онда обнављате тај мишић и доводите га на нов, виши, јачи ниво.

Ово повећано оштећење мишића такође може објаснити зашто су волонтери који су ходали низ степенице изгубили више на тежини. Иако сагоријевате више калорија док се пењете уз степенице, силаском низ степенице проузрокујете више микрооштећења на мишићним влакнима, што присиљава ваше тијело да се више троши на опоравак, стога тај цијели процес напослијетку потроши више калорија.

За једноставан ексцентрични тренинг професор Кеј предлаже извођење једноставног изазова "сједи и устани" - гдје се полако спуштате у столицу, узимајући за то од три до пет секунди, а затим поново брзо устанете.

Учините то најмање десет пута, али идеално је све док се не осјећате прилично исцрпљено. Ако сте већ у разумној форми, можете покушати то учинити на једној нози, што ће такође побољшати вашу равнотежу, пише 24седам.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана