Четири најсмртоносније биљке на свијету

ГС
Четири најсмртоносније биљке на свијету

Откријте биљне врсте које се сматрају најопаснијим и најотровнијим биљкама на целој планети.

Прва од ових биљака је једић која је веома распрострањена на нашим просторима

Баштован из Велике Британије преминуо је под мистериозним околностима 2014. године, након што су му отказали скоро сви органи. Иако узрок смрти није откривен, сумња се да је несрећни баштован највјероватније преминуо након што је дошао у контакт са биљком званом едић или модри љутић.  Најотровнији део биљке је корен, али су и листови прилично отровни. Неуротоксини из биљке могу да се апсорбују кроз кожу, а неки од симптома тровања су пецкање, повраćање, укоченост и дијареја.

Лакхвир Синг је 2010. године осуђена за убиство свог љубавника након што му је ставила ову биљку у кари. Али упркос гастроинтестиналним проблемима, њен бивши љубавник успео је да преживи тровање. Поред ових симптома, ова смртоносна биљка успорава рад срца, што свакако може довести до смрти, пише Би-Би-Си.

Према неким теоријама, биљке су развиле одређене токсине за самоодбрану. Одређене врсте биљака садрже комбинацију хемијских једињења која су ефикасна против инсеката, штеточина и других микроорганизама, али су и штетна за људе.

Дрво Манчинел

Друга озлоглашена биљка је дрво манчинела (лат. Хиппомане манцинелла), које се назива и „дрво смрти“, а чији плод невероватно подсеćа на јабуку, због чега се назива и „јабука смрти“. Дрво расте у јужним деловима Северне Америке и северним деловима Јужне Америке и толико је отровно да се ни по киши не препоручује стајати испод њега. Наиме, органско једињење форбол помешано са кишницом може изазвати тешке опекотине. Такође се не препоручује паљење дрва, јер је дим такође токсичан и може привремено да заслијепи особу у близини. Иако је чак и стајати поред ове биљке опасно, само једење воćа може заиста убити.

Упркос својим раскошним црвеним плодовима који могу да улепшају многе баште, рицинус је веома отровна биљка. У нашем народу се зове скочац и црвени чичак. Сви дијелови биљке су отровни, али је концентрација отрова највећа у сћемену. Симптоми тровања су повраćање и дијареја који могу трајати и до недељу дана пре смрти услед затајења органа.

А биљка која се зове крабино или раково око (лат. Абрус прецаториус) спада у опасне биљке. Наиме, отровна супстанца абрин се налази у јаркоцрвеним семенкама које се такође користе у изради удараљки и накита. Само једно семе биљке која расте у Индонезији може бити погубно за људски организам, али само ако га сажваćете, пише Национална географија Србије.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана