Четири магичне воћке које ће ријешити проблеме са пробавом

ГС
Foto: Илустрација

У здравом организму, тијело треба да произведе све дигестивне ензиме који су му потребни.

Проблеми са пробавом проузрокују бројне друге здравствене тегобе, које могу прерасти у хронична обољења какви су задржавања вишка воде у организму, непрестана надутост, констипација, дијареја, киселина, грчеви након јела. Људи који имају проблема са пробавом најчешће немају довољно дигестивних ензима, па прво рјешење својих тегоба могу пронаћи у конзумирању хране богате ензимима.

Постоји много намирница које могу повећати количину дигестивних ензима, међу најбољима су одређене свјеже воћке. Конзумирање ових намирница у сировом стању је кључно за бољу пробаву.

Ананас је пун ензима, чак и стабљика. Ананас садржи бромелаин, велики извор ензима који укључује пероксидазу, киселинску фосфатазу, цистеин протеиназе и протеолитичке, протеинске дигестиве ензиме. Бромелаин разбија протеине у аминокиселине, а студије сугеришу да може помоћи кардиоваскуларном, респираторном, коштаном и пробавном здрављу. Осим тога, ананас садржи обиље витамина Ц и бројних других нутритијената.

Авокадо је богат незасићеним масним киселинама које подстичу рад метаболизма. Поред тога, авокадо садржи бета-каротен који се у тијелу претвара у витамин А који је потребан за здраву слузницу у пробавном тракту. Најбитније за бољу пробаву је липаза, ензим који разграђује дијететске масноће. Иако се липаза природно производи у организму, студије указују да једење авокада или узимање додатка липазе помаже при пробави оброка са високим процентом масти. Осим тога, авокадо може помоћи да се осјећате мање пуни и надути. Као бонус, авокадо подржава имуни систем, посебно код особа са целијаклијом или интолеранцијом на глутен!

Киви се назива супер воћем јер је богат антиоксидансима, витамином Ц, калијумом, фолном киселином, полифенолима и влакнима. Такође је и добар извор витамина Е. Киви је одличан за регулисање пробаве јер садржи актинидин, ензим цистеин протеазе који помаже у варењу протеина. Ацтинидин повећава брзину којом танко цријево апсорбује протеин. Истраживања су показала да киви, иако помаже у пробави, такође спријечава надимање и непријатан осећај који га прати. Киви помаже у пробави и оних тешко пробављивих протина, међу којима су казеин и сојин протеин. Главна активна компонента у кивију је протеолитичка киселина - ензим који разграђује протеине у аминокиселине.

Банане садрже амилазу и глукозидазу. Ови ензими разграђују угљене хидрат као што су кромпир и тјестенина и разбијају их у лако пробављиве једноставне шећере. Банане такође садрже пектин, који убрзава пробаву и подстиче избацивање токсина и тешких метала из тијела. Осим тога, њихово дјеловање је пробиотско и стимулише рад цријева. Сви ови фактори подстичу рад пробаве и смањују надутост, док влакна из меканог плода разбуђују цријева и дјелују попут природног лаксатива на затвор, преноси Б92.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана