Сјајан трик како очистити накит од бижутерије

GS
Foto: X.com

Стручњаке за ношени накит "Ест1897" заинтригирало је колико прљавштине се накупи на њему током редовног ношења, па су урадили студију. Шокантни резултати открили су да на накиту може бити до 428 пута више бактерија него на WЦ шољи након само седам дана ношења.

На прстену има највише бактерија

Стручњаци су узели брис прстена, сата и пара наушница које се редовно носе током седам дана. Открили су отприлике 21.000 бактерија на накиту сваке седмице, укључујући оне опасне, попут стафилококе, дифтерије, бактерија тровања храном и тако даље.

Након само седам дана ношења, прстен је скупио највише клица, а на њему је идентификовано пет врста бактерија. Утврђено је да прстен има 504 бактеријске колоније, једну колонију гљивица и једну колонију црне буђи. Сат је други највећи кривац, с четири врсте бактерија и невјероватних 20.020 бактеријских колонија након само седам дана ношења. На минђушама је откривено 485 бактеријских колонија.

Чишћење накита 

Корак 1

Припремите раствор за чишћење. Помијешајте неколико капи течног детерџента за прање судова с топлом водом у посуди довољно великој да у њу стане четкица за зубе. Потопите накит на пола сата.

Корак 2

Њежно изрибајте четкицом накит, обраћајући посебну пажњу на гравуре. Након што све орибате исперите га чистом, хладном водом.

Корак 3

Након темељног испирања, употријебите суву крпу (по могућности без длачица) за полирање накита. Ако је накит посебно прљав, припремите раствор за чишћење и навлажите нову крпу у њему па га исполирајте. Редовно понављање овог поступка даће најбоље резултате, преноси Ало.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана