Разлог што парадајз не цвјета
Једна од најпопуларнијих повртарских култура често не цвјета или стотине жутих цвјетова не доносе плодове или, ако их има, онда је то врло мало за очекивања пољопривредника.
Разлога је више, а најважнији су исхрана и високе температуре, пише Агроклуб.
Управо су високе температуре најзаслужније за слабу оплодњу на стабљикама парадајза. Наиме, на спољашњим температурама изнад 30 степени, биљка вегетира, односно, биохемијски процеси у њој сведени су на минимум.
Ако је висока вриједност температура напољу, у пластенику су више за минимално 10 степени и такав парадајз, такође слабо цвјета и оплођује.
Рјешење је у провјетравању пластеника и расхлађивању постављањем вентилатора на почетак или крај пластеника. Такође помаже зелена мрежа постављена са стране, у висини од барем једног метра, а врх пластеника требало би да се окречи, јер бијела боја сигурно смањује загријавање пластеника.
Пошто је биљкама потребна вода пожељно је да се у најтоплијем дијелу дана, од 13.00 до 15.00 часова, барем два пута седмично врши краткотрајно наводњавање од десетак минута, како би стабљике лакше поднијеле високе температуре. У том случају неће доћи до шока коријена и цијеле биљке. То је као да човјеку који купи сијено по највећој врућини, дате мало воде да не би колабирао.
Може се вршити и протресање, односно, дрмусање стабљика да се полен лакше премјешта с горњих на доње дијелове, а ко је у могућности, најбоље би било да набави трениране бумбаре јер су они бољи опрашивачи од пчела.
И исхрана је такође важан фактор. Веће количине азота у љетњем периоду када су температуре изразито високе само штете парадајзу.
Поврће цвјета, али се не замеће плод - који су разлози?
Азот узрокује пораст лисне масе и појаву више цвјетова, али да би дошло до оплодње, потребна су храњива са калцијумом, фосфором и калијумом, а њих садрже водотопива ђубрива која се могу купити у пољопривредним апотекама.
Третирања се обављају фолијарно, два пута седмично или кроз систем за наводњавање. Примјену азота свести на минимум јер он се више додаје послије садње, а не пред и током цвјетања.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.