Колико омекшивача треба да се стави у веш машину?
Мирис омекшивача и мекоћа коју оставља на тканинама многима су омиљени, али кључ је у умјерености. Употреба омекшивача треба да буде у складу са упутствима на паковању, јер прекомјерна количина може имати негативне посљедице.
Иако омекшивачи дају пријатан мирис и мекоћу, често садрже хемикалије које се таложе на влакнима одјеће. Дуготрајна употреба превише омекшивача може довести до накупљања тих хемикалија, што чини одјећу тежом, маснијом и мање живахних боја. Осјетљиве тканине, попут микрофибра, спортских материјала или пешкира, посебно су погођене прекомјерним коришћењем омекшивача јер он смањује њихову способност упијања влаге, чинећи пешкире мање ефикасним.
Прекомјерно коришћење омекшивача такође може негативно утицати на машину за прање рубља. Наслаге из омекшивача могу се накупљати у бубњу и цијевима, смањујући ефикасност уређаја и скраћујући његов вијек трајања, а могу изазвати и непријатне мирисе те кварове ако се не чисти редовно.
Омекшивачи такође могу изазвати иритације коже, посебно код људи са осјетљивом кожом или склоношћу алергијама, јер хемикалије на тканинама долазе у контакт с кожом и могу изазвати свраб, црвенило или осип.
Како би се избјегли ови проблеми, препоручује се смањење употребе омекшивача према препорученој количини, а као алтернатива могу се користити природни омекшивачи попут алкохолног оцта, који је благ према тканинама и машини за прање. Осим тога, правилно прање и сушење одјеће може помоћи у очувању мекоће без прекомјерног ослањања на хемикалије.
За боље резултате, препоручује се и познавање идеалних температура прања за различите врсте одјеће, као што су доње рубље, фармерке, пешкири и јастучнице.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.