Ево како да вам цвијеће у вази потраје дуже

GS
Ево како да вам цвијеће у вази потраје дуже

Нема љепшег украса трпезаријског стола од свјежег цвијећа у вази. Разумно, желите да та љепота потраје што је дуже могуће, јер ако, немате башту из које берете своје цвијеће, оно са пијаце се не исплати куповати баш често. А да се естетика ентеријера не би жртвовала зарад уштеде, ево неколико корисних савјета који ће вашим лалама, нарцисима и ружама продужити живот у вази.

Прије него што вазу напуните водом, потребно је опрати је топлом водом и пустити да се природно осуши.

Количина воде коју ћете сипати зависи од цвијећа које имате. Ако је то ружа, она захтјева више воде, као и јоргован, а ако је лала онда половина вазе.

Након тога слиједи важан корак - скраћивање стабиљке. За то користите оштре баштенске маказе или добро наоштрен нож и сијеците стабиљке под углом - тако ће боље упити воду. Скраћивање се понавља на сваких неколико дана.

Након што се цвијет скрати, потребно је орезати листове који се налазе испод површине воде. Осим што ће букет изгледати љепше, орезивање ће спречити појаву бактерија које могу настати при додиру листова и воде. Пре него што се цвеће стави у воду, препоручљиво је да она одстоји неко вријеме да би се температура прилагодила собној.

Вода се мијења на свака два до три дана, а напомена важна је и да се цијела ваза пере. Чим примјетите да је неки лист завршио у води - мијењајте је.

Поред различитих врста прихрана за цвијеће које се могу набавити у пољопривредним апотекама, за очување букета могу се искористити и производи који се већ налазе у већини домаћинстава, преноси она.рс.

Прихрана се може направити код куће: потребно је помијешати кашичицу шећера, кашичицу обичног избјељивача који се користи у домаћинству и двије кашичице лимуновог сока.

А ако вам се то чини захтјевним проблем ће спријечити и један метални новчић - почеће да испушта киселину која ће успорити расцвјетавање, па ће цвијет дуже трајати. За бољи резултат, у исту воду се може додати и коцка шећера.

Као прихрана могу послужити још неке ствари - на примјер мало соли, сода бикарбона, четвртина кашичице избјељивача за веш, таблета мултивитамина или неколико капи вотке. Овим ћете убити бактерије и у води.  

Чак 10 дана можете продужити трајање букета уколико растворите три кашике шећера и двије кашике алкохолног сирћета у литар топле воде. У ову смјесу ставите букет тако да стабљике буду прекривене седам до 10 центиметара.

Можда најлакши начин како цвијеће у вази дуже да траје јесте да га једноставно напрскате лаком за косу - засигурно ће сачувати своју љепоту.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана