Биљку познату као „дрво новца“ морате имати у кући: Ево гдје је чувати да бисте се обогатили

Г.С.
Foto: Илустрација

Красула је најпопуларније дрво новца на нашим просторима.

Енглески назив је *џејд плент* или на латинском *crassula ovata*, и једна је од најлакших биљака за одржавање, а поред тога представља веома лијеп поклон за неке нове почетке – било да је у питању вјенчање, усељење, почетак посла.

Да се на самом почетку разумијемо – сви бисмо ми жељели да постоји нешто што ће нам на брз и лак начин створити довољну количину новца да живимо лагодан живот. Ипак, кажу да магија постоји само ако се у њу вјерује. На том путу, добро је имати малу помоћ, а они који су пробали живот по Фенг шуи принципима, тврде да ово заиста дјелује.

Вјеровали или не, за ову биљку меснатих листова тврди се да позитивно утиче на посао и привлачи енергију новца, а у Азији се чак преноси с кољена на кољено због позитивних дејстава.

Наставите са читањем и открићемо вам како се одржава парац (још један назив за дрво новца), како се размножава и шта је према Фенг шуију потребно да учините да заиста дјелује.

Дрво новца – вјеровање

Према неким вјеровањима источњачких учитеља, красула је биљка која, ако је држите у главној просторији, укућанима доноси више новца. Зову је још и Јапанско дрво, долар дрво и парац, а име је добила због листова овалног облика који подсјећају на кованице новца, пише сајт Берза биљака.

Током деведесетих година ова биљка је имала велику популарност, па је након тога почела да опада. Но, како се разне ствари враћају у моду, иста ствар се дешава и са красулом. Овог пута је због њеног специфичног изгледа који се веома лако може уклопити у модеран дизајн.

Такође, парац је толико једноставан за одржавање да га могу узгајати и они који никада прије тога нису имали биљке. Дакле, веома је тешко погријешити с њом, јер уопште није захтјевна.

Дрво новца је посебно занимљиво по томе што се за њу везује вјеровање, као што јој сам назив каже, да доноси новац. Одакле то потиче? Из кинеске легенде. Наиме, један сиромашни сељак је молио богове да му донесу богатство. Када се вратио на своје имање, затекао је ову биљку у земљи ниоткуда, нико је није засадио нити је знао одакле потиче.

Од тада се сељаку преокренула судбина и зарадио је много новца уз помоћ свог плодног земљишта. Ова легенда је постала дио Фенг шуија, према коме свака ствар у простору има своју енергију.

Потребно је обезбиједити добар проток енергије да би укућани напредовали, остваривали своје циљеве и планове и постигли духовно и материјално богатство. То је разлог зашто се красула држи у ходнику с десне стране, близу улазних врата. Ходник представља мјесто протока енергије у сваком дому, зато је симболично ту смјестити ову биљку, како би новац текао.

Красула – њега, све што је потребно да знате

Када је у питању красула њега је прилично једноставна. Ова биљка не расте превише у висину, максимално до 30 центиметара, те се може држати у мањим и средњим саксијама. Постоје друге врсте „дрвета новца” које расту и до пар метара у висину, али то није красула.

Парац спада у сукулентне биљке (листови су меснати, складиште воду), цвјета током зиме, па све до прољећа, ситним бијелим цвјетовима. Потиче са југа Африке, зато боље подноси високе него ниске температуре.

Земља у којој треба бити посађена је иста као за кактусе и остале сукуленте (40% пијеска, 20% шумског хумуса, 20% земље за цвијеће, а остатак ситни шљунак, перлит, ломљена цигла).

Управо због изгледа биљке је код нас ова собна биљка и добила име „парац”. Њени меснати листови који су пуни воде подсјећају на џепове пуне новца. А велики број листова на стаблу говори о богатству које ће власник биљке стећи, преноси Крстарица.

Красула одржавање тече овако: у току зиме, биљку треба заливати са што мање воде, 1-2 пута током цијеле сезоне. Идеална температура у овом периоду је око 10°Ц. Уколико вам је тешко да одржавате ове услове у току зимског периода, можете је држати и на топлом с тим што је у том случају потребно да је чешће заливате.

Колико често се красула залива?

Заливање красуле вам засигурно неће бити никакав проблем. У љетним мјесецима ју је потребно заливати нешто чешће. Одржавање красуле није тешко, јер је довољно заливати је свега једном у двије седмице и током љетних мјесеци.

Највећа грешка коју можете учинити са дрветом живота јесте да га заливате пречесто. То може узроковати да коријен иструли и да листови почну да опадају и да се суше.

Постоји један врло прост трик који ће вам одговорити на питање колико често треба заливати красулу. Ставите прст у земљу, ако вам до дна саксије дјелује да је вода сасвим сува, то значи да је вријеме за заливање.

Обавезно узмите саксију са рупицама, да би се у тацни могао одлити вишак воде. Оставите око пола сата воду у тацни, ако је и даље буде било, вишак воде проспите. Дакле, ако је земља и даље влажна, красула дрво новца не треба бити заливена.

У љетним мјесецима је препоручљиво да биљку држите на тераси, јер баш добро подноси љетне температуре. Но, потрудите се да је не држите на директном сунцу, јер тад постоји могућност да ће сунце спржити листове.

Чак и да се то догоди, то није ништа страшно, сачекајте пар седмица и листови који су изгорјели ће сами отпасти.

Када се узгаја красула прихрана је потребна само у прољећним мјесецима, када биљка активно расте. Користи се прихрана на хормонској бази коју можете купити у свакој пољопривредној апотеци. Њу помијешајте са водом и залијте биљку.

Красула размножавање

Размножавање красуле се одвија на три начина. Први је преко сјемена, које је неопходно засадити у саксију, са већ препорученим саставом земљишта. Сјеме ће проклијати за око мјесец дана, не залијевајте је пречесто.

Други начин размножавања, који се сматра прилично успјешним, јесте да исјечете гранчицу биљке. Учинићете то оштрим маказама како не бисте покидали жиле. Оставите пар дана да се гранчица осуши, а онда је засадите у мјешавину земље и пијеска.

Залијте младу красулу и то чините једном седмично, земља не треба да буде стално мокра, већ влажна или сува. Ипак, чешће се залијева првих мјесец дана док биљка не пусти корење.

Да ли биљка клија, лако се примјећује по томе што не вене и не суши се, већ стоји усправно и упија воду. Након мјесец дана ћете сигурно знати да ли је овај метод био успјешан. А ако се поштују сва претходно наведена правила, метод је успјешан готово 100%.

На мјесту гдје сте исјекли гранчицу, на дрвету новца ће се појавити једна или двије нове младе гране, у зависности од тога гдје и како сте исјекли.

Ако већ имате искуства са размножавањем красуле, можете користити и други метод, који није толико успјешан. Исјеците лист красуле, али пошто је лист осјетљив, већа је шанса да овај начин не успије. Потребно је два дана сушити, а потом посадити у шљунковити компост. Даље га чувате исто као и гранчицу, сем што је можете изнијети на сунце. Дакле, доста сунца и мало воде, земља нека буде тек мало влажна.

Након мјесец дана биљка ће почети да пушта жиле, оставите је у истој саксији док не почне да јој расте стабљика, па је пресадите у већу саксију.

 

Пресађивање красуле

Препоручује се да се пресађивање обавља током прољећа или љета, јер је у зимским мјесецима, тачније од октобра до априла, биљци потребно мировање.

Пресађивање красуле се не обавља често, може и на сваке двије године, у зависности од тога колико је биљка порасла. А уколико желите да спријечите њен раст, довољно је да је не пресађујете у већу саксију.

Процес функционише на једноставан начин: извадите цвијет из саксије и отресете што је више могуће старе земље. Пребаците у другу саксију која је већ напола пуна новом земљом, потом допуните онолико земље колико је потребно да биљка буде на врху саксије.

Шта када нападну штеточине?

Красула је омиљена биљка међу почетницима у хортикултури баш зато што ово јапанско дрво новца врло ријетко буде мета напада. Но, може се десити да је нападну вунасте ваши. Оне се лако уклањају тако што ћете нападнуте дијелове пребрисати алкохолом. А уколико су ваши напале сам коријен, потребно је пресадити је у нову саксију и прије тога је потпуно очистити од претходне земље.

Дрво новца нападају и паукове гриње, за које ће вам бити потребан инсектицид који можете купити у пољопривредној апотеци. Препознаћете да је ријеч о пауковим грињама јер ћете свуда дуж листова видјети бијелу мрежицу. Када се биљка окупа у раствору, биће потребно неко вријеме док не постане отпорна на ову упорну штеточину.

Упозорење: Красулу држите подаље од ваших љубимаца. Познато је да ова биљка нема никакве негативне ефекте на људе, чак ни на малу дјецу. Но, љубимци могу имати реакције на њу. Уколико примјетите да је ваш љубимац нагло постао летаргичан, да се мање игра, повраћа и одбија да једе, врло је вјероватно да је жвакао листове красуле.

Зато се препоручује да је склоните од ваших љубимаца или да је уопште и не посједујете у том случају, како би љубимци били безбједни.

Красула цијена

Иако је у питању дрво новца, цијена красуле уопште није скупа. Цијена биљке зависи од тога да ли узимате пелцер, гранчицу, сјеме или младу здраву биљку. Ако узимате пелцер на њега можете потрошити свега пар стотина динара, а млада биљка је до 2000 динара.

Дакле, прилично је лако приуштити и зато представља одличан поклон који се симболично узима за прославу нових почетака. Можете видјети јапанско дрво живота како расте на улазима фирми, кинеских ресторана и у ходнику станова и кућа.

Красула је веома лака за одржавање, може живјети и до 50 година уз правилну његу, те ће уз вас проћи разне фазе живота. Биће ту уз ваш развој, а ако поштујете правила Фенг шуија, помоћи ће вам и да повећате доток новца у вашој кући.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Galerija
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана