Нутриционисткиња открила: Колико куваних јаја смијете појести за Васкрс

ГС
Foto: Архива

Нутриционисткиња Бранка Мирковић открила је колико јаја смијемо да поједемо за Васкрс, али и коју грешку правимо због које се она брже кваре!

Васкрс је пред нама, а прва асоцијација на овај празник су, наравно, ускршња јаја. Фарбамо их на Велики петак, два дана пред празник, а након тога једемо по неколико дана.

Стручњаци су дали савјете који се тичу препознавање свјежине јаја, али и њиховог безбједног чувања.

"Јаје које није свјеже препознајем по тежини, друго, требало би да постоји и декларација на паковању. Ја када кувам за Васкрс, у четвртак скувам луковину, па онда у петак у то хладно спустим јаја и онда кувам. Што више се кува то боље, седам до десет минута је најбоље. Охладити их у хладној води, што мање да стоје на столу, по могућству у фрижидеру нон-стоп", рекао је у Јутарњем програму на ТВ Прва кувар Милан Стојановић.

И нутриционисткиња Бранка Мирковић сагласна је да је важно ускршња јаја чувамо у фрижидеру, те да је велика грешка то што их данима држимо на столу.

"Ускршња јаја треба држати у фрижидеру, до седам дана, пукнуто јаје пет. Јаја фарбамо у петак и требало би их и до Ускрса држати у фрижидеру јер јаја заиста изазивају веома велике и опасне проблеме стомачне, тако да треба водити рачуна.

Треба водити рачуна и током фарбања и кувања јаја, поготово ако пукне јаје, онда може да се деси да се инфицира ако је неко инфицирано. Прво морамо да купимо јаја да буду свјежа, то мора да буде провјерено, да их правилно кувамо, да их хладимо у хладној води и наравно одвојити она која су већ пукнута, њих не треба јести. И врло је важно чиме их фарбамо, осим тих природних боја, раније луковина итд., имате те прехрамбене боје, али имате веома опасне боје које могу да буду штетне и токсичне".

Мирковићева је појаснила и колико јаја смијемо да поједемо у току дана.

"Женска популација два, мушка три, али ја знам да поједу много више. Дјеца која трче могу да поједу мало више, али тог дана и не претјерано. Ипак не треба претјеривати јер имамо и друге ствари да једемо, па нећемо јести само јаја", рекла је она, па открила и шта може да се деси уколико их поједемо превише.

"Може да се испровоцира свашта и нешто и што не знате да се активира, проблеми са жучи, дигестивни тракт, да не причамо о томе да се не завршава све на јајима. Кад кренете са јајима, па ако правимо све по реду онда то буде ручак са много калорија и на крају колачи".

С обзиром на то да се у већини породица припрема и права празнична гозба, савјет нутриционисткиње је да пазите када подгријавате јела.

"Јела подгријавати само једном, стално подгријавање и хлађење, ту долази до развоја таквих бактерија да нисмо свјесни колико је то опасно", закључила је нутриционисткиња.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана