Неколико добрих разлога за куповину грожђа са сјеменкама

GS
Неколико добрих разлога за куповину грожђа са сјеменкама

Иако се у природи јављају и сорте без сјемена ове бобице су обично веома мале.

Да би се добило грожђе без коштица доброг укуса оно се селективно узгаја и манипулише хормонима током раста.

Конкретно ово значи: Винова лоза се прска гиберелинима и ауксином током фазе раста. Као резултат тога плодови не формирају сјеме удаљенији су и већи су када се беру од необрађених плодова. Иако се крајњи резултат сматра безбједним за људску употребу недостају истраживања о могућим дугорочним ефектима.

Али једноставно избјегавање сјеменки грожђа није нужно добро за ваше здравље.

Сјеме грожђа: Зашто је тако здраво?

Здравствена својства грожђа налазе се у често невољеним сјеменкама. Садрже између осталог олигомерне проантоцијанидине (ОПЦ) који имају антиоксидативна и антиинфламаторна својства. Такође се каже да побољшавају здравље срца и јачају имуни систем.

Постоји неколико добрих разлога за куповину грожђа са сјеменкама – ово посебно важи за плаве црвене или црне сорте. То је зато што садрже већи садржај ресвератрола од бијелог грожђа и такође посебно велику количину кверцетина.

Ресвератрол се често поздравља као чудо против старења јер се каже да спречава старење коже и штити ћелије од слободних радикала. Кверцетин је биљни пигмент са сличним ефектима и такође може да ублажи симптоме алергије јер има антихистаминска и антивирусна својства.

Зашто би требало да загризете сјеме?

Можете имати користи од свих ових предности за здравље и лепоту само ако се с времена на време загризете горке сјеменке грожђа. Ово је једини начин да драгоцене активне састојке и хранљиве материје унесете директно у своје тијело.

Или можете да се почастите салатом с времена на вријеме са висококвалитетним хладно цијеђеним уљем сјеменки грожђа оно још увијек има све добре ствари у себи а можете га користити и за његу коже.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана