Кувари открили: Како да кисели купус потраје до љета?

GS
Foto: Arhiva

Многе домаћице већ увелико спремају најукуснија јела од киселог купуса.

Када то кажемо, прво помислимо на најукуснију сарму, подварак, кувани кисели купус...

Оно што многи не знају јесте да постоји један трик како да вам он потраје што дуже и да се не поквари.

Многима пропадне и прије доласка топлог времена, али то може да се промијени само ако будете послушали савјет професионалних кувара.

Посуде у којима ћете киселити купус морају да буду суве и чисте, па их прије употребе исперите топлом водом, содом бикарбоном и сирћетом.

Добро их осушите и пазите да посуде немају пукотине или огреботине.

Не заборавите и да притиснете купус! Можете да нађете велики камен који одговара бурету односно каци, када вам је буре напуњено купусом.

Како не би дошло до контакта са ваздухом, увек гледајте да киселите купус у одговарајућем бурету или посуди, у зависности од тога коју количину киселите!

Људи стављају напуњену најлон кесу водом и стављају је преко купуса, међутим ризикијуете да кеса пукне, па је боље да добро процените величину бурета и потребну количину купуса.

Темепература просторије у којој се кисели купус мора да буде собна, односно не смије да буде много хладно. Оптимална температура за чување киселог купуса је 0-5 степени Целзијуса. На вишим температурама купус може да се превише укисели или осуши.

На нижим температурама купус може да се смрзне или изгуби својства. Ако пак не желите да претачате расол само трик је ставите једну памучну крпу и со преко ње, па ће се та со полако отапати и падати на дно бурета.

Ставите крпу преко камена. Кисели купус је боље чувати на тамном мјесту, јер свјетлост може покварити његову боју и укус. Не чувајте купус на директној сунчевој свјетлости или близу извора вјештачке свјетлости.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана