Кувар из 1967. ријешио мистерију: Ово је разлика између српске и турске кафе!
У великом “Савременом кувару” из 1967. године, објављеном у издању “Просвете” на више од 1.000 страна, наведена је разлика између српске и турске кафе.
“Савремени кувар” у поглављу “Кафа”, подсјећа и на предање да заслуга за откриће кафе припада једном “чобанчету који је примијетио да му козе показују изузетну живахност кад год би се набрстиле биљке познате под именом кахоуа”. У Европи је кафа почела да се пије средином 17. вијека, пише Крстарица.
А разлика између српске и турске кафе није само у начину служења, већ и у припреми. Ево шта каже Кувар из 1967. године:
Српска црна кафа
“Ставити у џезву воду и шећер и пустити да проври. За једну шољицу кафе потребна је шољица и по воде, коцка шећера и кашичица мљевене кафе. Кад вода проври, одлити мало у шољицу или друго лонче, закувати кафу, па вратити џезву на ватру да кафа направи кључ, односно, само да се подигне, ништа више. Усути одливену воду, оставити кафу минут-два да „стане“ а затим је разлити у шољице и служити”.
Турска кафа
“Ова кафа се највише пије у Босни а справља се овако: Ставити кафу у суву загрејану џезву и прелити је кључалом водом. Кафа не треба више да ври. Однос воде, кафе и шећера је исти као за српску кафу, само што се шећер не ставља у кафу већ се служи посебно. Готова турска кафа служи се у малим џезвама, за сваку особу посебно”.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.