Игре жеђи: Воде је све мање, потреба све више

ГС
Игре жеђи: Воде је све мање, потреба све више

​Вода је вриједна роба, одувијек. Али конкуренција за њу никад није била већа.

На планети је осам милијарди људи, индустрија и пољопривреда требају енормне количине воде, а климатске промјене пореметиле су ритам кишних и сушнијих периода.

Још 2018. је студија коју је поручила Европска комисија показала да би око великих ријека могло чак да дође до озбиљних конфликата због воде: Нил, Еуфрат, Тигар, Ганг, Брамапутра, Инд, Колорадо.

Када рецимо Етиопија гради брану у горњем току Нила, Судан и Египат се плаше за своју жилу куцавицу. Слично се у Ираку плаше турске бране на Тигру.

Али, и у водом богатој Европи суше доводе до бојазни. Ниво Дунава је претходних дана и у Србији био забрињавајућ и ометао је нормално функционисање енергетике.

Нјемачка до сада није бринула да би због воде могло бити сукоба, али сада се и то мијења.

Борба села и града
У селу Лајзел на рубу националног парка Хунсрик-Хохвалд мјештани су узнемирени јер два произвођача минералне воде желе да пробију нове изворе и прошире производњу. Локалци се боје да ће тако остати без пијаће воде.

"Да ли је проширење узимања воде усред националног парка уопште легално?", пита се биолог Холгер Шинглер, стручњак за воду.

У овом случају су макар пробне бушотине биле легалне јер су одобрене 2015. године - прије него што је област на западу Нјемачке постала национални парк.

Шиндлер посматра како се годинама смањује ниво подземних вода. Зато очекује да се конфликти заоштре и у Нјемачкој.

Судови око тог имају све више посла. Рецимо комунално предузеће "Хамбург вода" тужи сусједни округ Линебург јер су ондје забранили да се са њихових извора све више воде узима за милионску метрополу Хамбург.

Судар пасивних крајева и урбаних центара дешава се у Хесену, гдје град Франкфурт из јужне области Рид узима по 44 милиона кубних метара воде годишње. Због тога је опао ниво подземних вода - а то је имало страшан удар на шуме.

"Шуме у густо насељеним дијеловима око Рајне и Мајне су заправо жаришта одумирања шума у централној Европи", утврдио је Универзитет у Гетингену у једној студији још 2013. године. Разлог - повећана потрошња воде.

"Имамо деценијску конкуренцију за воду између града Франкфурта и околине", каже Дитер Борхарт који истражује водене ресурсе. Понекад због исушености тло попушта. "Онда се оштете зграде па избијају велики поступци свађе око тога ко је крив за штету."

Биће још горе, ако се нешто не предузме
Индустрија је посебно жедна. Процјењује се да ће "Теслина" дивовска фабрика јужно од Берлина требати најмање 1,4 милиона кубика воде годишње.

У том региону је воде тако мало да уз нове прикључке за воду долази ограничење потрошње. Само 105 литара по глави дневно - сада је просјечна потрошња 175 литара по глави.

Један од највећих потрошача је енергетски гигант РWЕ који троши 500 милиона кубних метара воде годишње у рудницима угља и производњи струје.

Један од проблема је што надлежни издају дозволе за коришћење воде на дуге периоде, понекад деценије, а многе дозволе потичу из времена кад се о климатским промјенама није озбиљно причало.

Мартина Рашке из организације за заштиту природе БУНД каже за ДW да надлежни у локалним самоуправама, који издају дозволе за прикључак на воду, често немају појма колико воде њихови извори уопште имају. То је, тврди, показала њихова анкета у 13 градова на западу Нјемачке.

Савезно министарство животне средине ради на националној стратегији за употребу вода која би, како стоји у првом нацрту, требао да се спроведе између 2030. и 2050. године.

Конфликти око воде би могли да се заоштре посебно за тридесетак година, каже Борхарт. "Зато морамо на вријеме да се припремимо."

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана