Ове ствари никако не смијете радити послије свађе са партнером

GS
Foto: Shutterstock

Свака љубавна веза неминовно укључује и свађе, али начин на који парови рјешавају сукобе може направити разлику између здраве и токсичне везе.

Нажалост, постоје одређене грешке које парови праве након свађе, а те грешке могу значајно погоршати ситуацију.

Ево 6 најчешћих грешака и како их можете избјећи!

1. Игнорисање проблема

Највећа грешка је да пар потпуно игнорише проблем и претвара се да се ништа није догодило. Избјегавање сукоба може довести до гомилања негодовања и до много већих сукоба у будућности. Важно је отворено и искрено разговарати о томе шта је изазвало свађу и покушати пронаћи средње рјешење, како би оба партнера била срећна.

2. Неприхватање одговорности

Током свађа, лако је окривити другу особу и одбити да преузмемо одговорност за свој дио кривице. Овакав одбрамбени став може спријечити рјешавање сукоба и створити додатне тензије. Препознавање сопствених грешака и преузимање одговорности су суштински кораци за рјешавање проблема. 

3. Емоционално повлачење

Након свађе, неки партнери се емоционално повлаче, одбијајући да комуницирају или изразе своја осјећања. Ово повлачење може створити осјећај дистанце и може учинити да се партнер осјећа одбаченим. Важно је да оба партнера комуницирају и пружају једно другом емоционалну подршку.

4. Наставак претходних свађа

Понекад се након свађе партнери враћају претходним сукобима, износећи неријешена питања из прошлости. Овај приступ може учинити да се тренутни спор чини још неодољивијим и може спријечити рјешавање садашњег проблема. Важно је да се оба партнера фокусирају на садашњи проблем и избјегну изношење прошлих сукоба.

5. Недостатак компромиса

У сваком сукобу, компромис је неопходан. Одбијање компромиса и проналажење рјешења које задовољава обје стране може продужити сукоб и створити огорченост. Стога је посебно важно да оба партнера размисле о осјећањима другог и пронађу праведно рјешење.

6. Не остављају потребно вријеме за изљечење

Послије свађе, понекад је потребно вријеме да емоционалне ране зарасту. Парови који не дозволе ово потребно вријеме и покушају да се одмах врате у нормалу могу ризиковати да не ријеше конфликт у потпуности. Важно је дати простор и вријеме за размишљање и лијечење прије него што кренете даље.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана