U андској прашуми откривени “мали змајеви”

Танјуг
U андској прашуми откривени “мали змајеви”

Откриће у Еквадору и Перуу три нове врсте шарених гуштера са крестом, која им даје изглед малих змајевима, свједочи о великој разноврсности рептила у прашумама Јужне Америке.

“Закорачили смо у 21. вијек, а још нам је непознат огроман број рептила”, изјавио је Омар Торес Карвахал, истраживач са Католичког универзитета у Киту и вођа међународног тима научника који успио да идентификује три нове врсте гмизаваца.

Све три новооткривене врсте припадају роду дрвених гуштера (Enxalioides), из породице Hoplocerciade, од којих је досад било познато 13 врста. “Имамо ограничено знање о диверзитету рептила који настањују кишне шуме у Еквадору и Перуу”, двије земље у којима је концентрисана половина познатих врста дрвених гуштера, објаснио је Пабло Венегас, истраживач перуанског Центра за орнитологију и биодиверзитет и један од учесника студије, објављене у часопсиу Zookeys.

Научници су, међутим, у стисци са временом: са настављањем сjеча шума и ширењем пољопривредног земљишта, андске кишне шуме полако нестају, а са њима и многе животиње. Од 6.076 врста малих гуштера пописаних у свијету, 213 се налазе у Перуу, а 190 у Еквадору, наводе истраживачи. Три нове врсте дрвених гуштера - тако названих због способности да се “стопе” са кором дрвећа и тако постану невидљиви, могу да нарасту до 40 центиметара дужине.

Тијело им је прекривено рожнатим љускама, са крестом која им даје змајолики изглед. Гуштери из рода Енџалиоидес су активни дању и живе на приземном делу тропских кишних шума.

Фотографије ових необичних створења можете погледати овдје.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана