Телефони добијају екране који се сами поправљају?

ГС
Телефони добијају екране који се сами поправљају?

Једна од технологија, које још увијек очекујемо када су у питању паметни телефони, јесу екрани који се сами поправљају. Они би могли стићи за неколико година.

Према наводима аналитичке компаније ЦЦС Инсигхт, која је објавила анализу технолошког тржишта за наредне године, екрани који се сами поправљају могли би постати доступни до 2028. године.

Поменути екрани би користили технологију која би им омогућила да поправе мања оштећења, попут огреботина, пукотина и удубљења.

Технологија би користила нано премаз, који би се налазио на површини дисплеја, а функционисао би тако што би помоћу ваздуха креирао материјал који би попунио оштећене трагове на дисплеју.

Истиче се да технологија не би била у стању да поправи велике пукотине, али би била довољна да среди проблеме са огреботинама или мањим удубљењима од ношења у џеповима или пада телефона.

Разне компаније су раније већ покушавале да имплементирају сличне технологије. Тако је ЛГ пре десетак година представио Г Флеx који је имао премаз за самообнављање полеђине. Ипак, технологија није у потпуности функционисала, чак ни на Г Флеx 2 моделу из 2015.

Моторола је 2017. патентирала употребу полимера за памћење облика, помоћу материјала који брзом променом температуре мења облик материјала и поправља штету на уређају.

Научници из Јапана су исте године креирали нову врсту стакла која може да залечи пукотине на собној температури, а телефон би могла да поправи једноставним притиском руке.

Остаје да се види колико је технологија напредовала последњих година, и шта од ње можемо да очекујемо до 2028.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана