Шта се дешава са мозгом када помислимо да ћемо умријети?

Агенције
Шта се дешава са мозгом када помислимо да ћемо умријети?

Научници Бејкрест института за истраживање здравља открили да мозак пролази кроз извjесне промjене у тренутку када схватимо да би наш живот могао убрзо да се оконча.

Научни тим је до открића дошао током тестова спроведених на особама које су замало избjегле смрт када је авион којим су путовали остао без горива током лета над Атлантиком.

Резултати су показали да само један такав трауматичан догађај може да појача меморију и искриви перцепцију, а овај ефекат може да траје годинама након несреће, пише британски "Дејли Мејл".

У испитивањима су учествовале особе које су се у августу 2001. године нашле у авиону канадске авио-компаније Ер Трансат. Том приликом летјелица се спустила на једно од Аозорских острва како би избјегла слетање у океан.

Без обзира на то што је од несреће прошло готово 15 година, догађаји су били врло живо урезани у сјећање испитаника без обзира на то да ли су имали посттрауматски стресни поремећај или не.

Они су такође подвргнути магнетној резонанци током приказивања три видео снимка на којима је реконструисана авионска несрећа, приказан терористички напад изведен 11. септембра 2001. године, и један неутралан догађај.

Током гледања видео снимка у вези са авионском несрећом сви испитани путници сјетили су се огромне количине детаља у вези са проживљеним искуством, а у том тренутку забиљежена је велика активност у дијелу мозга повезаног са емоционалном меморијом, укључујући амигдалу и хипокампус.

Исто се десило и током гледања снимка терористичког напада који се догодио само три недјеље након авионске несреће, а појачана активност није забиљежена током гледања неутралног видео снимка.

Овај одложени ефекат указује на то да траума може да промјени начин на који наш мозак обрађује нове информације. Наиме, врло је вјероватно да ћемо након критичног догађаја осјетљивије реаговати на друга негативна животна искуства.

"Ови трауматични догађаји и данас прогањају путнике", изјавила Данијела Паломбо, водећи аутор истраживања.

"Многа сјећања временом изблиједе, али траума оставља неизбрисив меморијски траг. Учесници се догађаја сјећају као да се догодио јуче, упркос томе што је прошло толико година", закључила је Паломбо.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана