Сонда Касини спремна да зарони у Енцеладов гејзир VIDEO

Агенције
Сонда Касини спремна да зарони у Енцеладов гејзир VIDEO

Сонда Касини спремна је да доживи "ледени туш" у својој орбити око Сатурна.

Наиме, летjелица ће прелетjети кроз слап водене паре и замрзнутих честица који избија са јужног пола Енцелада, једног од многобројних природних сателита Сатурна.


Касини ће пројурити на раздаљини од око 50.000 километара од Енцеладовог јужног пола и тиме обезбjедити досад најдрагоцjеније узорке његовог подземног океана.

Како преноси АП, сонда ће летjети брзином од приближно 30.500 километара на сат.

Научници вjерују да се испод залеђене површине Енцелада налази глобални океан течне воде. Сонда ће данас досад најдубље заронити у један од гејзира Сатурновог мјесеца.

Енцелад је открио њемачко-британски астроном Вилхелм Хершел 1789. године, а име је добио по гиганту из грчке митологије.

Агенција НАСА је 2006. године објавила да су на фотографијама сонде Касини откривени гејзири течне воде на Сатурновом мјесецу. Подаци сугеришу да се кроз ове гејзире сваке секунде у свемир избаци око 250 килограма водене паре брзином од око 2.189 километара на сат.

Каснијим прелетима сонде Касини, у периоду од 2010. до 2012, откривено је да се испод ледене површине јужног пола највјероватније налази подземни океан, чија је запремина слична запремини Горњег језера у Северној Америци.

Лансирана 1997. као удружена мисија свемирских агенција НАСА/ЕСА/АСИ, сонда Касини има задатак да проучава Сатурн и његове сателите, али нема опрему за детектовање живота.

Научници се, међутим, надају да ће им сутрашњи прелет сонде омогућити да установе да ли је Енцеладов океан погодан за живот.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана