Сонда Касини окончава своју 20-годишњу мисију падом у смрт

Глас Српске
Сонда Касини окончава своју 20-годишњу мисију падом у смрт

Касини летјелица, која је у протеклих 20 година човјечанству приближила Сатурн као ни једна друга прије ње, ускоро ће окончати своју мисију и суновратити се у своју смрт право у разуздану атмосферу гасовите планете.

НАСА не може пустити да ова непроцијењива сонда настави да кружи око Сатурна, јер постоји реалан ризик да падне на неки од природних сателита ове планете, за које се основано сумња да имају услове за постојање ванземаљских облика живота и тако их контаминира.

Нарочито обећава Енцелад, мали сателит на ком је Касини 2014. и 2015. пронашла подземни слани океан, који избија у гејзирима. То значи да се овдје можда налазе и хидротермални извори.

Касини је у проласку "окусила" један од гејзира и пронашла органска једињења, што је научницима улило наду, да ту можда има живота.

На другом Сатурновом сателиту, Титану, Касини је пронашла ријеке течног метана и још нека органска једињења, што такође обећава.

Научници су већ испланирали шта ће урадити са Касини летјелицом. Посљедњи пут ће је усмјерити ка орбити Титана, коју ће искористити као "праћку" за приближавање Сатурновој атмосфери гдје ће још неко вријеме биљежити податке о прстеновима планете.

То ће бити најбољи увид у Сатурнове прстенове који смо имали досад, а Линда Спилкер која ради на овом пројекту, каже да би Касини могла да открије њихово поријекло.

Прстенови су много већи него што су научници очекивали и сасвим је могуће да су стари колико и сама планета. Они мањи су стари око 100 милиона година, а вјероватно су настали распадом комета које је "растргла" Сатурнова гравитација.

Касини би такође могла да открије састав прстенова, који су углавном сачињени од воденог леда, али од којих је један проценат материјала потпуна мистерија.

Након што 22 орбите, двадесет година откако је кренула на ово епско путовање, постаће дио планете коју је проучавала.

"Сломиће се, истопити, претворити у пару и то је фантастичан закључак ове приче. Она је у суштини промјенила све уџбенике о Сатурну", каже Ерл Меиз, менаџер пројекта и додаје да не може да не осјети тугу због краја једне ере.

"Ипак, то је само поглавље, књига још није затворена".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана